Bosak na temat nowej ustawy o SN: Ta nowelizacja jest destrukcyjna, groźna - Konfederacja

Bosak na temat nowej ustawy o SN: Ta nowelizacja jest destrukcyjna, groźna

Posłowie Konfederacji powiedzieli na konferencji prasowej w Sejmie, że stanowczo sprzeciwiają się nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i sprzeciwiają się pożyczce w ramach KPO. „Ta nowelizacja jest destrukcyjna, groźna – zarówno dla obywateli, jak i dla prawidłowości i spójności funkcjonowania Państwa Polskiego. Jest szkodliwa dla praworządności w Polsce.” – mówią.

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który ma pomóc wypełnić tzw. kamienie milowe, narzucone Polsce przez Komisję Europejską. Jeśli polski rząd zrealizuje tę ustawę, będzie mógł liczyć na unijne pieniądze w ramach KPO. Ustawa przewiduje, że sprawy dyscyplinarne sędziów mają zostać przeniesione do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

„Ta nowelizacja jest destrukcyjna, groźna – zarówno dla obywateli, jak i dla prawidłowości i spójności funkcjonowania Państwa Polskiego. Jest szkodliwa dla praworządności w Polsce.” – powiedział Krzysztof Bosak.

„Ta ustawa pogłębia chaos prawny, ponieważ instytucjonalizuje możliwość podważania przez sędziów swojego statusu nawzajem. Teoretycznie dotyczy to badania bezstronności sędziów. W rzeczywistości tworzy narzędzia do podważania konstytucyjnych ciał i ich decyzji. Ona wprowadza bezkarność za anarchię. Tzn. sędziowie, którzy będą kwestionować status swoich kolegów, mają się stać na mocy tej ustawy bezkarni.” – powiedział Krzysztof Bosak, dodając, jakie to niesie za sobą konsekwencje. „Oznacza to wydłużenie drogi do pewnego i prawomocnego wyroku. Wydłużenie czasu postępowań. To raj dla tych, którzy chcą przedłużać postępowania.”

„Niech nikt ze zwolenników PiS-u, kibiców tej partii i jej zaplecza medialnego nie ma wątpliwości, że ta ustawa rozwiąże jakikolwiek problem. Ta ustawa to prosta droga do kwestionowania zdominowanych przez PiS instytucji, takich jak TK, KRS, czy część SN. Ta ustawa spowoduje, że w kolejnym kroku Bruksela zażąda następnych zmian. Jeżeli łudzicie się, że to cokolwiek zamknie, to jesteście w błędzie. To może odsunąć w czasie, i to znacznie krócej niż wam się wydaje, bo jedynie do momentu decyzji o wypłacie kolejnej transzy z KPO” – powiedział nowy przewodniczący Koła Poselskiego Konfederacja.