Rozbrajamy się na korzyść Ukrainy, a nie dbamy o własne bezpieczeństwo! - Konfederacja

Rozbrajamy się na korzyść Ukrainy, a nie dbamy o własne bezpieczeństwo!

Przewodniczący Klubu Poselskiego Konfederacji Stanisław Tyszka w Radio Zet.

– Ostatnio słyszymy Donalda Tuska, który regularnie straszy Polaków wojną i powtarza taką frazę, że wyszliśmy z epoki powojennej, jesteśmy w epoce przedwojennej. To jest straszenie wojną. Powiedziałem coś takiego na razie Bezpieczeństwa Narodowego, że chciałbym, żeby polski prezydent i polski premier wystąpili do naszego głównego sojusznika o udział Polski w programie Nuclear Sharing, czyli współdzielenia broni nuklearnej. Tak, jak trafia do pięciu państw, w tym momencie, które nie dysponują bronią atomową, natomiast współdzielą ją. To byłby jasny sygnał bardzo korzystny dla Polski odstraszania potencjalnego agresora. Niestety, nie było wspólnego oświadczenia premiera i prezydenta, które ja bym oczekiwał, w tej sprawie.

Jako przewodniczący klubu poselskiego Konfederacji od dwóch miesięcy wnioskuję do marszałka Hołowni, żeby w Sejmie odbyła się debata o bezpieczeństwie Polski w takich sprawach jak nieistniejąca w Polsce obrona cywilna. Mieliśmy katastrofalny raport NIK-u o schronach, których Polska praktycznie nie ma. Poniżej 4% ludności miałoby, gdzie się chować w razie czego. Mamy katastrofalną sytuację, jeżeli chodzi o wyposażenie rezerwistów, którzy w tym momencie są w niewielkim stopniu szkoleni. Oni mają hełmy jeszcze z okresu PRL-u, nie chroniące przed niczym, używane mundury, podarte kurtki i tak dalej, i tak dalej.

Tusk mówi o tym, że mamy dalej pomagać Ukrainie, a my nie jesteśmy w stanie o własne bezpieczeństwo zadbać. My się rozbrajamy od dwóch lat, na korzyść Ukrainy, a nie dbamy o własne bezpieczeństwo.

Jeszcze bardzo ważna rzecz. W piątek miał miejsce gigantyczny skandal. Komisja Europejska przeznaczyła 500 milionów euro na rozwój potencjału produkcji amunicji artyleryjskiej przez firmy. Polska dostała, jedna polska firma dostała 2 miliony złotych, Niemcy dostali 40 razy więcej [85 mln euro]. I to tylko w Niemczech! Ale dla niemieckiej firmy produkujące na Węgrzech, w Hiszpanii, i tak dalej. I to jest podsumowanie polityki PiS-u i Platformy w Unii Europejskiej. Tak jesteśmy traktowani.

Cała rozmowa w której udział wziął Stanisław Tyszka na kanale Radia Zet na YouTube.