UWAGA! PiS chce wprowadzenia w Polsce cyfrowej waluty euro - Konfederacja

UWAGA! PiS chce wprowadzenia w Polsce cyfrowej waluty euro

Konferencja prasowa Konfederacji z udziałem posłów Romana Fritza, Krzysztofa Mulawy i Ryszarda Wilka. Temat konferencji; Wprowadzenie w Polsce cyfrowej eurowaluty.

Roman Fritz:
– Tutaj stanowiska Prawa i Sprawiedliwości i całej przyszłej, lewicowej koalicji w zasadzie niczym się nie różnią. Okazało się wczoraj, że na komisji sejmowej ds. Unii Europejskiej przedstawiciele rządu PiS-u przyznali, że w Polsce są procedowane kwestie przystąpienia do cyfrowej eurowaluty. I wcale nie jest to dla nich jakaś kwestia nowości. Wszyscy członkowie komisji, prócz Konfederacji, byli za kontynuowaniem prac nad wprowadzeniem w Polsce cyfrowej waluty euro.

I czym się różni w tej kwestii PiS od KO czy Lewicy? Tylko tym, że PiS do tej pory te kwestie procedował w tajemnicy. Pełne gęby wymalowane hipokryzją. Orzeł w koronie, flaga białoczerwona, złotówka, hymn itd. , podszyte to wszystko jakimś mdłym patriotyzmem. niestety, nie ma to nic wspólnego w rzeczywistością. Wykrawane są elementy polskiej niepodległości, polskiej suwerenności, również w postaci przyszłej eliminacji złotówki. Bo tak to należy czytać.

– Konfederacja jest jedynym ugrupowaniem, które jest przeciwne wprowadzeniu w Polsce waluty euro. W tym oczywiście cyfrowej waluty euro.

Ryszard Wilk:
– Gdybym 3 lata temu powiedział, że nie będziemy mogli tutaj stać 1,5 metra od siebie. Gdybym powiedział, że nie będziemy mogli posłać dzieci do szkół, do przedszkoli. Gdybym powiedział, że nie możemy otwierać swoich firm to byście wszyscy powiedzieli, że zwariowałem.
Gdybym wam powiedział, że nie będziecie mogli w sposób tylko i wyłącznie wam wiadomy wydatkować swoich środków, to też byście powiedzieli, że zwariowałem.

Trwają prace, są z różnych stron przymiarki do tego, żeby ograniczać cały czas Polakom dostęp do ich środków w postaci gotówki. Mieliśmy już przykład tego jak “okno Overtona” miało być przesunięte w postaci tego, że Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt ustawy gdzie między firmami można było posługiwać się gotówką do 8 tys. zł, a dla osób fizycznych tylko do 20 tys. zł.
Co by to oznaczało w praktyce? Jeżeli ktoś by chciał zakupić samochód w gotówce, którą już wcześniej opodatkował i urząd skarbowy, co do zasady, sprawdził legalność pochodzenia jego środków to musiałby ten samochód kupić osobno. Karoserię osobno, opony, osobno kierownicę, jeszcze radio, żeby tą transakcję rozbić na 20 tys. zł. (…)

– Polacy mają prawo do tego, aby w sposób tylko im wiadomy wydawać pieniądze, które bardzo ciężko sami zarobili. Nie jesteśmy przeciwnikami nowych technologii. Nie boimy się kart płatniczych. Tylko jesteśmy za tym, żeby została wprowadzona dobrowolność. Jeżeli dla kogoś płacenie kartą jest wygodniejsze, bardziej korzystne to to jest jego wybór, żeby tym się posługiwał. Natomiast jeżeli ktoś chce się posługiwać gotówką to należy mu zostawić prawo do tego, żeby tą gotówką mógł się posługiwać.

Krzysztof Mulawa:
– Jak zdarta płyta stajemy po raz kolejny przed państwem i mówimy dokładnie to samo. Konfederacja domaga się wpisania gotówki do Konstytucji. Oczywiście, proponujemy wpisanie do Konstytucji nie przymusu płacenia gotówką. A jedynie zagwarantować trwały obrót gotówki w polskiej gospodarce. Jesteśmy ludźmi z tego świata, płacimy kartą, nie chcemy zakazywać, w żaden sposób limitować płatności kartą. To jest sposób wygodny, szybki. (…)