Tusk staje w szranki z Morawieckim o tytuł "Politycznego Pinokia" - Konfederacja

Tusk staje w szranki z Morawieckim o tytuł “Politycznego Pinokia”

Konferencja prasowa Konfederacji z udziałem posłów Witolda Tumanowicza i Grzegorza Płaczka, 26 stycznia 2024 r.

Witold Tumanowicz:
– Donald Tusk po raz kolejny okłamał Polaków. Tak naprawdę staje w szranki z premierem Mateuszem Morawieckim o tytuł “Politycznego Pinokia”. Nosy tych dwóch polityków są naprawdę długie.

Zadawaliśmy pytania o obietnice wyborcze Donalda Tuska. Już w tym momencie widzimy, że rząd wykręca się z tych obietnic. Zacytuję tutaj odpowiedzi rządu na nasze pytania.

Jeśli chodzi o podniesienie kwoty wolnej od podatku z 30 tys. do 60 tys. to mamy na to odpowiedź rodem z “Rancza”. Możemy przeczytać: Ze względu na wagę postulatu, jego wprowadzenie musi zostać poprzedzone stosownymi analizami, korespondować z wynikami audytu stanu finansów publicznych, uwzględniać wyniki analizy dotyczącej wpływu na system IT, w tym czas niezbędny na implementację zmian w systemach informatycznych oraz przetestowanie projektowanych rozwiązań.

Oczywiście rozumiem, że projekt dotyczący in vitro takich analiz nie potrzebował i w błyskawicznym tempie przeprowadziliśmy taką ustawę przez Sejm! Natomiast rozumiem, składając tego typu obietnice w 100 konkretach, rząd Donalda Tuska po prostu nie miał żadnych analiz co do skutków prawnych wprowadzenia tego typu rozwiązań! To pokazuje ogromną nieodpowiedzialność i to, że w obietnicach wyborczych Donald Tusk po prostu nie wiedział, o czym mówi.

Kolejna rzecz, zapowiedź zmian dotyczących zasad rozliczania się ze składki zdrowotnej. Przedsiębiorcom obiecano powrót do zryczałtowanej kwoty składki oraz przywrócenie częściowego odliczenia od PIT. No i mamy odpowiedź, znowu naprawdę kuriozalną: Decyzja wymaga przeprowadzenia szczegółowych analiz i szeroko zakrojonych konsultacji, które będą podstawą do wypracowania optymalnych rozwiązań.

Po prostu jest to kluczenie. Jest to powiedzenie Polakom, że kłamaliśmy, nie mamy zamiaru wprowadzać tego typu rozwiązań, będziemy grać na czas. Polacy nie będą mieli obiecanej kwoty wolnej od podatku oraz możliwości rozliczania się ze składki zdrowotnej. Nas to nie dziwi!

My jako Konfederacja od samego początku, w naszym programie było to obecne i będziemy pilnować, aby obecny rząd z tych obietnic się wywiązał.