Jasna deklaracja Prezydenta i Premiera, że nie wyślemy wojsk na Ukrainę. Tego oczekujemy! - Konfederacja

Przewodniczący Klubu Poselskiego Konfederacji Stanisław Tyszka w programie “Gość wydarzeń”, 11 marca 2024 r.

Stanisław Tyszka o rozmowach na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego na którą został zaproszony jako szef klubu Konfederacji:
– W imieniu Konfederacji podkreśliłem przede wszystkim dwie rzeczy. Jedną taką, że oczekiwalibyśmy od Prezydenta i Premiera polskiego rządu jasnego stanowiska jeśli chodzi o niewysyłanie wojsk polskich na Ukrainę.

Pierwsza reakcja prezydenta Andrzeja Dudy, po tym jak prezydent Macron wystąpił z takim nie do końca określonym pomysłem, moim zdaniem była niewystarczająco jasna. Mi się wydaje, że to jest bardzo istotne w tym momencie, żeby naszemu głównemu sojusznikowi, Stanom Zjednoczonym, polski prezydent i premier przekazali bardzo wyraźny stanowisko, że nie będzie wysyłania polskich wojsk na Ukrainę. To jest stanowisko Konfederacji. I mam nadzieję, że inne partie również będą stały na tym gruncie.

Przypomnę, że 2 lata temu prezes Jarosław Kaczyński zaproponował wysyłanie polskich wojsk na Ukrainę w ramach misji pokojowej NATO. Wtedy to się spotkało z powszechnym odrzuceniem. Natomiast takie pomysły w szalonych umysłach tych naszych polityków tych dwóch wielkich partii mogą się pojawić.

Drugą rzecz z kolei, którą podniosłem na spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego to jest kwestia udziału Polski w programie współdzielenia broni jądrowej. To jest program Nuclear Sharing. Program NATO, który polega na tym, że państwa, które nie dysponują bronią jądrową, mają niejako wypożyczoną tą broń. I takich państw, należących do tego programu jest w tej chwili pięć. To jest Belgia, Holandia, Włochy, Turcja i Niemcy.

Powinniśmy w to wejść ze względu na rolę geopolityczną jaką odgrywa Polska od dwóch lat, od początku tej pełnoskalowej wojny na Ukrainie.

Chciałbym, żeby Donald Tusk dołączył do tych głosów za udziałem Polski w programie Nuclear Sharing. To [ten program] miałoby genialne znaczenie, jeśli chodzi o potencjał odstraszania przed ewentualnym atakiem. A o to nam chodzi. Polska nie powinna wchodzić w żadną wojnę, natomiast powinna odstraszać potencjalnego agresora.

Cała rozmowa z przewodniczącym Klubu Poselskiego Konfederacji Stanisławem Tyszką do obejrzenia na stronie Polsat News.