Konfederacja składa interpelację do ministra zdrowia. Chodzi o nowe szczepionki - Konfederacja

Konfederacja składa interpelację do ministra zdrowia. Chodzi o nowe szczepionki

Media donoszą, że ministerstwo zdrowia zakupiło kolejne kilkanaście milionów dawek szczepionek przeciwko covid-19. Będą to preparaty firm Pfizer i Moderna. Konfederacja zorganizowała w tej sprawie konferencję prasową i przygotowała interpelację do ministra zdrowia, z pytaniami o koszty zakupu tych szczepionek oraz co się stanie, jeśli Polacy nie będą chcieli się szczepić.

Co najmniej kilkanaście milionów dawek nowej szczepionki przeciwko koronawirusowi może trafić do Polski. – informują media (RMF). Będą to dwa nowe preparaty, do wyboru, firm Pfizer i Moderna. Oba będą podawane jako dawka przypominająca, czyli najczęściej trzecia albo czwarta.

„Chaos informacyjny i wyrzucanie pieniędzy w błoto. Tak można opisać politykę rządu w stosunku do szczepionek na covid-19.” – powiedział mec. Michał Wawer.

Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska stwierdził w poniedziałek, że nadszedł czas, aby traktować koronawirusa jak wirusa zwykłej grypy. Ktoś tu ewidentnie nie wspiera narracyjnie działań własnego resortu. „Wydawałoby się, że przyjęcie takiej strategii byłoby w końcu rozsądnym ruchem, niestety okazało się, że w momencie wypowiadania tych słów wiceminister Kraska rozjeżdża się z linią swojego ministerstwa, bo raptem kilka dni wcześniej MZ poinformowało, że sprowadza do Polski kilkanaście milionów dawek szczepionek.”

„Warto podkreślić, że już teraz zalega w magazynach 25 milionów zamówionych niepotrzebnie szczepionek na covid.” – dodał Wawer.

Konfederacja przedstawiła interpelację do ministra Niedzielskiego, w której domaga się wyjaśnień, jakie będą koszty zakupu nowych dawek oraz co w przypadku, jeśli Polacy nie będą się chcieli szczepić. „Czy w sytuacji, kiedy tylko połowa szczepionek zostanie wykorzystana, to czy tym razem ministerstwo zabezpieczyło sobie z producentami szczepionek możliwość zwrotu czy częściowego odstąpienia od umowy?”.

Kilka miesięcy temu pojawiły się informacje o zakupie ponad 205 milionów dawek szczepionek przeciwko covid (5 dawek na obywatela) przez rząd w okresie do marca 2022 roku. Koszty miały sięgać około 10-12 miliardów złotych. Konfederacja złożyła w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra zdrowia (przestępstwo z art. 296 par. 3 – wyrządzenie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach). Niedawno politycy otrzymali odpowiedź o odmowie wszczęcia śledztwa w tej sprawie.