Ogromne dodatki covidowe w szpitalach. Konfederacja o skali nadużyć pod przykrywką walki z pandemią - Konfederacja

Olbrzymie dodatki, premie za kilka godzin pracy w miesiącu, wielokrotne dodatkowe wynagrodzenia dla jednej osoby, takie sytuacje miały miejsce w szpitalach w województwie zachodniopomorskim. Wyszło to na jaw na podstawie kontroli NIK w kilku placówkach. Do sprawy odnieśli się politycy Konfederacji, mówiąc, że przestrzegali przed takimi sytuacjami, których na światło dzienne będzie wychodzić zdecydowanie więcej.

Ostrzegaliśmy przez ostatnie 2 lata, że te ogromne pieniądze będą nierozliczone i dzisiaj mamy tego przykład. – powiedział Krystian Kamiński, poseł Konfederacji z lubuskiego. Polityk odniósł się do doniesień na temat kontroli NIK w szpitalach w województwie zachodniopomorskim.

Najwyższa Izba Kontroli zbadała wypłacanie dodatków covidowych dla medyków. W przeprowadzonej kontroli w czterech placówkach w woj. zachodniopomorskim ujawniono szereg nieprawidłowości:

– dodatki covidowe były wypłacane wielokrotnie jednej osobie w danym miesiącu;

– z tytułu wykonywania pracy w różnych podmiotach leczniczych i przekraczały łącznie limit, czyli 15 tys. zł;

– rekordziści otrzymywali po ponad 40 tys. zł.

Zdarzały się przypadki dodatków covidowych w wysokości 15 tysięcy złotych za 30 minut pracy w skali miesiąca! – grzmi poseł Krystian Kamiński.

W jednym szpitalu dodatek za pracę poniżej 24 godzin w skali miesiąca otrzymało 38,5% personelu. Łącznie ponad 160 tys. zł. Jeden z kontrolowanych szpitali otrzymał kwotę na dodatki 71 mln, choć zapewniał od 63 do 88 łóżek covidowych. Inny – zapewniający 78 do 127 łóżek covidowych – otrzymał 7 mln zł. W pierwszym przypadku szpital wykazał liczbę personelu na jedno łóżko covidowe w przedziale od 21 do 31 osób i tyle osób otrzymało dodatki.

Włodzimierz Skalik z Rady Liderów potwierdził, że wiele danych na temat nadużyć w szpitalach pochodzi z posiedzenia zespołu parlamentarnego Norymberga 2.0, którego celem jest badanie nieprawidłowości finansowych w związku z Covid-19. – Te dane korespondują z tzw. dodatkami covidowymi po 15-40 tysięcy na miesiąc wg. informacji NIK. W tym samym czasie trwało finansowe eldorado medyków oraz blokada dostępu do służby zdrowia owocująca ponad 200 tys. tzw. zgonów nadmiarowych. – mówił Skalik.

CAŁOŚĆ KONFERENCJI