Konfederacja o polskiej suwerenności energetycznej - Konfederacja

Konfederacja o polskiej suwerenności energetycznej

Rząd PiS zaproponował w tym tygodniu odejście od rosyjskich surowców: do końca roku od ropy, a w przeciągu paru miesięcy od węgla. Polska ma także wycofać się z importu rosyjskiego gazu jak tylko ruszy gazociąg Baltic Pipe. Konfederacja przedstawiła kilka pomysłów, które powinniśmy wdrożyć w celu zabezpieczenia polskiej suwerenności energetycznej.

Od zawsze apelowaliśmy o to, aby stabilne dostawy energii opierać na stabilnych źródłach – czyli w perspektywie najbliższych dekad na energetyce jądrowej. – powiedziała Anna Bryłka z biura prasowego Konfederacji.

“W 2020 apelowaliśmy w ambasadzie Niemiec o to, aby zatrzymać gazociąg Nord Stream 2. Dzisiaj ta perspektywa wojny pokazuje jak bardzo mieliśmy rację.”

Według Konfederacji polski rząd powinien: odejść od unijnej polityki klimatycznej czyli Pakietu Klimatycznego, Europejskiego Zielonego Ładu i pakietu Fit for 55, rozpocząć dywersyfikację dostaw ropy i procesu negocjacji dostaw przede wszystkim z Iranu, Norwegii, USA, Kanady, Kazachstanu, rozpocząć dywersyfikację dostaw gazu oraz zwiększyć wydobycie polskiego węgla.

Polska dyplomacja musi zabiegać o to, żeby odblokować ropę z Iranu. To najważniejszy rezerwuar potencjału dostaw do Europy, do Polski! Trzeba będzie przełamywać wiele oporów, przede wszystkim Izraela, ale gramy tu o wysoką stawkę. – powiedział poseł Robert Winnicki.

,,Apelujemy o to, żeby odrzucić unijną politykę klimatyczną oraz nie likwidować polskich kopalń – a zwiększać wydobycie węgla.”

CAŁOŚĆ KONFERENCJI