Kto zapłaci za socjal dla uchodźców? - Konfederacja

Kto zapłaci za socjal dla uchodźców?

Politycy Konfederacji zorganizowali w Sejmie konferencję w sprawie specustawy dotyczącej wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Konfederaci są przeciwni szerokiemu wsparciu socjalnemu, które mają otrzymać przybywający do Polski ludzie. Pytają się skąd rząd zamierza wziąć na to pieniądze.
“W specustawie PiS mamy zapisany szereg różnych programów socjalnych dla ludzi, którzy przybywają do Polski. Wśród nich najbardziej znane 500+, 300+ czy rodzinny kapitał opiekuńczy. Pytanie brzmi, kto za to zapłaci?” – powiedział Tomasz Grabarczyk z biura prasowego Konfederacji.
Obecny koszt najbardziej znanych programów socjalnych w Polsce wynosi rocznie ok. 46 mld złotych (500+, 300+ i rodzinny kapitał opiekuńczy). Do tego należy dodać koszty pozostałych świadczeń dla uchodźców oraz darmowej ochrony zdrowia i edukacji.
“Musimy pomagać, ale podstawowe pytanie, które powinno wybrzmieć w kontekście programów wsparcia socjalnego dla ludzi, którzy przybywają do Polski brzmi: “Kto za to zapłaci?”. To jest pytanie dotyczące bezpieczeństwa finansowego Polski i naszej przyszłości.”
Konfederacja: Za socjal dla Ukraińców muszą zapłacić Niemcy.
Poseł Robert Winnicki uważa, że koszty utrzymania uchodźców z Ukrainy powinny ponieść Niemcy. – “Wzywamy polski rząd do tego, żeby zaczął przerzucać koszty pomocy uchodźcom, nie na polskiego obywatela i podatnika, ale na Republikę Federalną Niemiec w pierwszym rzędzie. To właśnie Niemcy są współodpowiedzialne i sponsorujące politykę Putina.”

CAŁOŚĆ KONFERENCJI