PiS chce podwyższyć akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe! - Konfederacja

PiS chce podwyższyć akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe!

Rząd przygotował projekt zmian w ustawie o podatku akcyzowym. Zgodnie z nim wzrosnąć ma akcyza na alkohol i papierosy. Według zapowiedzi do głosowania dojść ma jeszcze w tym roku, ponieważ projekt przewiduje nowe stawki od stycznia. Jeśli taka ustawa przejdzie, będzie to już drugi raz w tej kadencji Sejmu, jak PiS podwyższył akcyzę na te wyroby.

Zgodnie z projektem akcyza na alkohol ma wzrosnąć o 10% w 2022 roku. W latach 2023-2027 akcyza na te wyroby ma rosnąć co roku o 5%, a na papierosy – o 10%. Akcyza kwotowa na tytoń do podgrzewania ma wzrosnąć o 100% już od nowego roku. Resort chce również 5% korekty minimalnej stawki akcyzy na papierosy.

“Zaledwie 3 tygodnie temu politycy PiS zapewniali, że to fake news i nie będzie podwyżek akcyzy.” – powiedział Krzysztof Bosak.
“Lista podwyżek akcyzy jest długa. Akcyza na alkohol ma wzrosnąć w 2022 roku o 10%, a w kolejnych latach mają być kolejne podwyżki. To nie są drobne kwoty! To, co przedstawia PiS pod pretekstem zdrowotnym, to radykalny plan drenażu kieszeni polskich obywateli.” – dodał jeden z liderów Konfederacji.

Konfederacja Lewiatan w swoim komunikacie stwierdziła jasno, że podwyżka ma cel czysto fiskalny: “W ocenie skutków regulacji nie wskazano, aby choć jedna złotówka z bardzo wysokiej podwyżki miała trafić na kampanie dotyczące świadomego i odpowiedzialnego korzystania z wyrobów alkoholowych, albo na ośrodki i grupy wsparcia dla osób zmagających się z uzależnieniami.”

Dariusz Szumiło, przedsiębiorca z Kongresu Polskiego Biznesu i członek Partii KORWiN powiedział: “Rząd w swojej ocenie wprowadzenia tej nowej regulacji podał szacunkowe dochody, jakie osiągnie z tego tytułu. W przyszłym roku budżet ma zyskać 2 miliardy. W skali najbliższych pięciu lat 33 miliardy, a w skali dziesięciu lat 103 miliardy. Jeżeli budżet zyska na podatkach to ktoś straci. Stracą je obywatele. Wypływa z ich kieszeni do budżetu centralnego.”
Konfederaci przypomnieli na koniec, że ostatni raz podwyżka akcyzy przeszła przez Sejm przy wsparciu polityków lewicy. Tym razem również tak ma być. – Jeśli prześledzić tak naprawdę kwestie związane z tym kto pomaga (PiS) w przeprowadzaniu przez Sejm tychże podwyżek i ustaw to jest to Lewica i Adrian Zandberg.” – powiedział członek Rady Liderów Konfederacji, Witold Tumanowicz.