Konfederacja zabiera głos w sprawie żołnierzy WP zmuszanych do przyjęcia szczepionki na COVID-19. - Konfederacja

Politycy Konfederacji przed Ministerstwem Obrony Narodowej zabrali głos w sprawie szczepień żołnierzy Wojska Polskiego. Ich zdaniem, wojskowi poddawani są naciskom i szantażom, które mają ich zmusić do przyjęcia szczepionki.

Sprawą zajmuje się przede wszystkim poseł Grzegorz Braun, kandydat Konfederacji na urząd prezydenta Rzeszowa: To przed czym przestrzegaliśmy, staje się teraz faktem coraz bardziej powszechnie znanym i budzącym coraz większy niepokój wśród żołnierzy Wojska Polskiego, którzy alarmują nas, posłów Konfederacji. (…) Stawiani wobec szantażu, wobec prostej alternatywy: zamknięcia ścieżki awansowej, możliwości realizowania się w tym pięknym fachu, albo przyjęcie procedur szczepiennych.

Braun przytoczył przykład żołnierza z jednostki w Jarosławiu: W moim okręgu, środowisko żołnierzy i ich rodzin od tygodnia żyje sprawą przedwczesnego zgonu jednego z żołnierzy jednostki w Jarosławiu, który będąc nawet nie w sile wieku, kierownikiem klubu sportowego, udał się na mecz dzień po przyjęciu szczepienia i trafił na cmentarz. Rzecz jasna nie przesądzamy tego, co zdaje się niewątpliwe na podstawie badań, obdukcji. My w sprawach medycznych nie wypowiadamy się autorytatywnie. Faktem jest natomiast niepokój, jaki ta akcja wywołuje wśród żołnierzy WP. To nie służy wojsku, nie służy Rzeczypospolitej.

Jakub Kulesza, przewodniczący Koła Poselskiego Konfederacji: Słyszeliśmy szereg zapewnień ze strony polityków partii rządzącej, że program szczepień nie będzie obowiązkowy. Już pod koniec zeszłego roku, dostawaliśmy sygnały nie tylko z WP, ale także z WOT od żołnierzy, o tym, że po zadeklarowaniu, że nie będą chcieli się szczepić, były stosowane wobec tych żołnierzy represje. Po kilku miesiącach okazało się, że ci sami żołnierze, dostają dzisiaj rozkazy o zwolnieniu ze służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. (…) Czym innym jest takie postępowanie, jak nie przymusem szczepień?

Grzegorz Braun zapowiedział, że będzie zajmował się tym tematem: Skorzystam z okazji, żeby wezwać żołnierzy WP i funkcjonariuszy służb z policyjna na czele, do tego, by nie wahali się informować nas o tych przypadkach, o których dzisiaj mówimy. Zapraszam do nawiązywania kontaktu z biurami poselskimi posłów Konfederacji.

CAŁOŚĆ KONFERENCJI