solidarność europejska to mit! - Konfederacja

solidarność europejska to mit!

Niemcy i Włochy zgodziły się na płacenie za rosyjski gaz w rublach – poinformowała agencja Reutera. Tamtejsze firmy będą mogły otworzyć konta w rosyjskiej walucie nie naruszając sankcji nałożonych na Rosję. Według źródeł agencji, zostało to umożliwione w bliskiej koordynacji z UE. W tej sprawie głos zabrali politycy Konfederacji – Solidarność europejska to mit. – mówią i dodają, że najwyższy czas przejrzeć na oczy.

Solidarność europejska to mit – powiedział na samym początku konferencji poseł Michał Urbaniak. – Pomagała to skoordynować Unia Europejska, więc mitem jest to, że realne, dotkliwe sankcje są nałożone na Rosję. Zdajemy sobie sprawę z tego, że bardzo trudno zmienić kierunki importu paliwa, gazu, czy ropy, ale jesteśmy przeciwni tej hipokryzji. Inne państwa pomimo wojny prowadzą zwyczajny biznes. – dodał poseł.

Poseł Artur Dziambor: Czas przejrzeć na oczy. Nie ma wspólnej polityki UE. Mamy piękne slogany, które mówią o wspólnym interesie i wartościach. Na koniec okazuje się, że jest to interes Niemiec i Francji.

Od początku wojny na Ukrainie, mówiliśmy głośno, że Polska musi się twardym interesem, a nie polityką romantyczną i sentymentalizmem. (…) Niestety okazuje się, że zamiast polityki realnej, prowadziliśmy politykę naiwną, opartą na mrzonce, że istnieje jakaś solidarność europejska. – powiedział Konrad Berkowicz.

W sytuacji, w której duże potęgi w Europie prowadzą „business as usual” z Rosją, my przekazujemy ogromne środki na programy socjalne dla uchodźców, olbrzymie środki militarne, które sprawiają, że nasza armia jest słabsza. Na dodatek doprowadziliśmy do tego, że odcięliśmy się od taniego gazu. (…) Czas skończyć z polityką naiwną.

CAŁOŚĆ KONFERENCJI