Wzywamy o nie sponsorowanie polityki Rosji! - Konfederacja

Wzywamy o nie sponsorowanie polityki Rosji!

Sprzeciw wobec skutecznym sankcjom na Rosję, wielkie majątki Putina oraz sprzedaż uzbrojenia do Moskwy, o tym na konferencji prasowej mówili politycy Konfederacji, którzy stawiają tezę, że to Niemcy wraz z Unią Europejską finansują reżim rosyjskiego prezydenta. Politycy zwrócili również uwagę, że także Polska cały czas płaci Rosji za dostawy węgla, z czym należy jak najszybciej skończyć.

„Mamy przykre wrażenie, że słynne wystąpienie kanclerza Scholza było wypadkiem przy pracy” – powiedział poseł Artur Dziambor.

„Za zapowiedziami nie idą niestety czyny. (…) Niemcy do dziś opierają się decyzji o embargu na rosyjski gaz. A Rosja ze sprzedaży surowców zyskuje każdego dnia 600 milionów dolarów. To jest źródło finansowania wojny.” – powiedział poseł.

W tym tygodniu najprawdopodobniej Unia Europejska zdecyduje o nałożeniu sankcji na import ropy z Rosji. Mogłoby się wydawać, że to dobra decyzja, jednak problem polega na tym, że kraje Europy Zachodniej nie są tak bardzo zależne od dostaw ropy ze wschodu. Zdecydowanie ważniejsze byłoby nałożenie embarga na rosyjski gaz, ale tego kilka państw na czele z Niemcami zrobić nie chce. Jeśli w kogoś uderzy mocno zakaz importu ropy, to będzie to Polska.

Sprzedaż broni do Rosji i wielkie majątki Putina w Niemczech.

Konfederaci zwrócili uwagę, że Niemcy od wielu lat finansują reżim Putina. Świadczą o tym chociażby olbrzymie majątki, które dyktator posiada w Niemczech, a o których donosi niemiecki dziennik „Bild”.

Według nieoficjalnych informacji Putin jest właścicielem kilku nieruchomości w najlepszych lokalizacjach w Niemczech. Opernpalais w Monachium (około 300 milionów euro), budynek hotelu “Sofitel” obok Starej Opery we Frankfurcie i Kudamm-Karree (zespół budynków w zachodnim Berlinie).

Politycy mówili również o tym jak Niemcy oraz kilka innych państw europejskich bogaciło się na sprzedaży broni do Rosji, pomimo nałożonego tuż po aneksji Krymu zakazu.

Jak podaje Investigate Europe co najmniej 10 państw UE sprzedawało Rosji broń w latach 2015-2020 mimo embarga nałożonego po aneksji Krymu. Na czele państw, które zarabiały na tym najwięcej są Francja, Niemcy i Włochy (pozostałe: Austria, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Finlandia, Hiszpania i Chorwacja).

Konfederacja: Wzywamy o nie sponsorowanie polityki Rosji!

Jakub Kalus z biura prawnego Konfederacji zauważył, że cała Europa do tej pory finansuje wojnę na Ukrainie. – „Agresja Rosji na Ukrainę obnażyła słabość polityki energetycznej Unii Europejskiej, która jest teraz sponsorem polityki Putina. Od początku wojny UE zakupiła surowce w wysokości 10 miliardów euro.”

„W latach 2018-2021 sprowadziliśmy do Polski głównie z Rosji od 12 do 20 milionów ton węgla rocznie. A więc płaciliśmy od 5 do 8 miliardów złotych. Konfederacja wzywa od lat o suwerenną politykę energetyczną, aby dywersyfikować źródła energii i nie sponsorować polityki Rosji.”

CAŁOŚĆ KONFERENCJI