Masowy dodruk pieniądza główną przyczyną inflacji! - Konfederacja

Masowy dodruk pieniądza główną przyczyną inflacji!

Według polityków Konfederacji jedną z głównych przyczyn szalejącej w Polsce inflacji stał się dodruk pieniądza, przed którym ugrupowanie to przestrzegało prawie rok temu. Dzisiaj Konfederacja postuluje bardzo wyraźnie, że należy zatrzymać dodruk pieniądza przez NBP i ogłosić zakończenie stanu epidemii, który stał się przykrywką dla rządu do realizacji szkodliwych pomysłów ekonomicznych.

Według wyliczeń Business Insider, od marca 2020 do marca 2021 rząd dodrukował 234 miliardy złotych. Większość z nich poszła na tarcze antykryzysowe. Konfederaci zwracają uwagę, że było to wpuszczenie pustego pieniądza do obiegu gospodarczego, co mogło skutkować właśnie inflacją.
“Konfederacja jako jedyna siła polityczna ostrzegała przed konsekwencjami polityki finansowej rządu Mateusza Morawieckiego” – powiedział Krzysztof Bosak – “Gdy usłyszeliśmy o wywoływaniu destrukcji polskiego życia gospodarczego (lockdown), a następnie próbie ukrycia tej destrukcji (tarcze finansowe), wiedzieliśmy, że nie wróży to nic dobrego. (…) Już w pierwszej połowie 2021 roku przestrzegaliśmy, że wrzucenie na rynek 200 miliardów dodatkowych złotych nie może przynieść innego rezultatu niż wzrost inflacji. Wtedy wszystkie inne ugrupowania ignorowały ten problem. Tarcze finansowe były niczym innym jak dodrukiem pieniądza.”

“Mateusz Morawiecki wytworzył ogromny dług poza gospodarką budżetową. Deficyt w 2020 wyniósł aż 161 miliardów złotych. Dług wzrósł aż o 290 miliardów złotych do 1,2 biliona złotych. (…) Nie jest to nic innego jak ominięcie konstytucyjnych reguł zakazujących NBP finansowania zadłużania się przez rząd. Na to wszystko nałożyły się jeszcze efekty lockdownu: znaczące ograniczenie usług i wzrostem ceny dóbr. To mogło wygenerować tylko jedną rzecz – inflację.”
“Gdyby słuchali Konfederacji, być może ten problem by nie wystąpił lub wystąpił w dużo mniejszej skali.” – dodał Bosak.

Mecenas Jacek Wilk powiedział, że w rzeczywistości nikt nie wie, jaki jest realny stan zadłużenia Polski.

“Bank Centralny w sposób pośredni finansuje dług publiczny państwa. Kilka lat temu prezes Glapiński powiedział, że pieniędzy nam nie zabraknie i możemy mieć ich ile chcemy. Tak się właśnie dzieje, czy to na skutek emisji pustego pieniądza, czy na skutek coraz większego zadłużania się, ta inflacja musi rosnąć, a złoty polski traci na wartości.”

Zakończmy stan epidemii!

Konfederaci zwracają uwagę, że rząd pod przykrywką epidemii skupił się na dodruku pustego pieniądza, zamiast zawalczyć o zdrowie Polaków. Dlatego ich zdaniem należy zakończyć stan epidemii: Zakończmy stan epidemii i tego epidemicznego rozmnażania naszego zadłużenia poza zasadami, które Konstytucja przewiduje. – powiedział mecenas Wilk.

CAŁOŚĆ KONFERENCJI