Konfederacja postuluje reset konstytucyjny sądownictwa i wprowadzenie ław przysięgłych. - Konfederacja

Konfederacja wzięła udział w spotkaniu u prezydenta w sprawie zmian w Sądzie Najwyższych. Zdaniem polityków tej formacji, proponowane przez Andrzeja Dudę rozwiązania nie są słuszne i nie pomogą w realnej reformie polskiego sądownictwa.

Cały ten projekt oceniamy jako pisany pod dyktando Unii Europejskiej. Jego głównym celem jest dopasowanie się głównych zarzutów ze strony UE, TSUE i Komisji Europejskiej. Ten projekt sam w sobie nie zreformuje wymiaru sprawiedliwości. – powiedział poseł Jakub Kulesza.

„Sposób wyboru Izby to tak naprawdę tylko arytmetyka. W sytuacji, kiedy sędziowie już zostali powołani do IZ i będą oni mogli być przeniesieni do innej izby SN, a potem będą mogli być wylosowani do nowej IZ, nie rozwiązuje sporu, jaki jest w środowisku sędziowskim. (…) Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest reset konstytucyjny sądownictwa. Nowa reforma, nowe zasady.”

Konfederacja chce ław przysięgłych.

Konfederacja postuluje wprowadzenie ław przysięgłych. Ich zdaniem będzie to znaczące uspołecznienie polskiego wymiaru sprawiedliwości. – „Polskie prawo nie powinno być pisane pod dyktando UE, tylko polskich obywateli, a żeby tak było, należy uwzględnić czynnik społeczny.”

CAŁOŚĆ KONFERENCJI