Bodnar i Kosiniak-Kamysz do dymisji! - Konfederacja

Bodnar i Kosiniak-Kamysz do dymisji!

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak na konferencji prasowej Konfederacji w Sejmie, 6 czerwca 2024 r.

– Chcemy odnieść się do skandalicznych informacji przedstawionych wczoraj w opinii publicznej na temat ciągania do odpowiedzialności i traktowania jak przestępców żołnierzy, którzy skutecznie bronią polskich granic w sytuacji nieopisanego chaosu dowódczego i prawnego, który zafundowali im politycy PiSu i Platformy. To te dwa rządy odpowiadają za to, że po dwóch latach konfliktu na polskiej granicy, ponad, nie mamy jasnych przepisów i zwalana jest odpowiedzialność na żołnierzy. To jest sytuacja tak skandaliczna, że trudno znaleźć kulturalne słowa na opisanie tego, że żołnierzom wydaje się broń, ale zakazuje jej używać lub nie wydaje w tej sprawie jasnych poleceń i jasnych instrukcji. Że wysyła się patrole funkcjonariuszy policji pozbawionych broni, jak widzimy ze zdjęć przy płocie, przy którym ludzie są atakowani, w tym z zagrożeniem dla zdrowia i życia. Czas postawić pytanie, czy ostatnie przypadki ataków fizycznych na żołnierzy, zagrażających ich zdrowiu – jeden z tych żołnierzy, mamy informację bezpośrednio od rodziny, przeszedł trzy operacje, od wielu dni walczy o życie – czy nie jest to następstwo tych chorych działań ministra Bodnara i zaniedbań ministrów spraw wewnętrznych i ministra obrony narodowej związanych z karaniem za wykonywanie swoich obowiązków związanych z obroną granic.

W Konfederacji stoimy po stronie ludzi w mundurach, ludzi, którzy bronią granicy. Oczekujemy, niezależnie od tego, jakie jest wyjaśnienie tej sprawy, mianowicie czy minister Bodnar i wicepremier Kosiniak-Kamysz o tej sprawie nie wiedzieli, czy też wiedzieli i ją ukrywali? Oba warianty są tak samo kompromitujące, w związku z czym wzywamy ich obu do dymisji. Nie nadajecie się do tego, żeby zarządzać wymiarem sprawiedliwości i żeby zarządzać obronnością. Skoro się nie nadajecie, ustąpcie. Zróbcie miejsce tym, którzy zajmą się tym w sposób poważny, którzy nie będą dowiadywali się z portali internetowych, co dzieje się na granicy i jak traktowani są żołnierze.

Sytuacja, żeby żołnierz, który otwiera ogień, strzały ostrzegawcze w sytuacji, kiedy przekraczana jest nielegalnie granica, kiedy ktoś nastaje na jego zdrowie, na jego życie, był zakuwany, traktowany jak bandyta, pozbawiany ochrony prawnej, wtrącany do aresztu, żeby powoływać jakieś specjalne zespoły prokuratorów, które mają się zajmować ściganiem żołnierzy czy funkcjonariuszy za wykonywanie swoich obowiązków w ramach praktyk cofania na właściwą stronę granicy nielegalnych imigrantów. Praktyk, które są stosowane przez większość państw unijnych, idących w dziesiątki, o ile nie setki tysięcy rocznie, po to, żeby ochronić bezpieczeństwo Europy. Ta sytuacja jest całkowicie nieakceptowalna.

Minister Bodnar, który odpowiada za nieopisany chaos w prokuraturze w tej sprawie. Dziś z nocnego, znikającego oświadczenia w internecie wiemy, że zastępca prokuratora generalnego do spraw wojskowych nie ma możliwości wykonywać swoich obowiązków i nie ma dostępu do dokumentów, które zostały opisane wczoraj przez media. To jest sytuacja skandalicznego bezprawia. Minister, który za to bezprawie odpowiada – do dymisji!

Minister i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, który odpowiada za to, że od miesięcy żołnierze funkcjonują bez jasnych rozkazów i bez jasnych podstaw prawnych do swoich działań – do dymisji!

Ministrowie, którzy odpowiadają za to, że na granicę są wysyłani żołnierze bez właściwego wyposażenia, a więc instruowani do działań policyjnych, ale wyposażani w broń ostrą i w niedostateczne środki przymusu bezpośredniego i niedostateczne szkolenie charakterystyczne dla formacji policyjnych – do dymisji! To dłużej trwać nie może. Dość tego.


Komentarze (4)