Rolnicy europejscy są wykańczani! - Konfederacja

Rolnicy europejscy są wykańczani!

Krzysztof Bosak w Polsacie w programie Śniadanie Rymanowskiego, 4 lutego 2024 r.
Czy Bruksela powinna się cofnąć w sprawie Zielonego Ładu

– Pewnie tego nie będzie chciała zrobić. Dlatego, że strategie przyjmowane przez polityków europejskich są bardzo mocno ideologicznie obudowane. I mamy do czynienia z czymś w rodzaju wykańczania rolnictwa europejskiego. Przypomnijmy, że to nie jest żadna nowość, protesty masowe rolników holenderskich miały miejsce już rok i dwa lata temu. Gościliśmy liderów protestów holenderskich w polskim Sejmie. Było z nimi spotkanie.

To wszystko wynika z tego, że Unia Europejska z jednej strony w sposób bardzo metodyczny od wielu lat podnosi koszty produkcji rolnej wewnątrz rynku europejskiego. Z drugiej strony otwiera się na import produktów rolnych, gdzie nie wymaga tego samego. Szczególnym przykładem jest Ukraina, ale nie jedynym. Co kilka lat zawierane są nowe umowy otwierające rynek europejski, czy to na mięso, czy produkty rolne innego rodzaju. Po prostu rolnicy europejscy są wykańczani! Przypomnijmy, że jest to złamanie obietnicy, którą Unia Europejska dała rolnikom. To znaczy obietnicą była stabilizacja rynku. A Bruksela, podejmując kolejne decyzje, robi coś zupełnie przeciwnego!

O ideologicznych aspektach Zielonego Ładu

– Ani klimatu, ani środowiska nie uratuje się wygaszając produkcja żywności w Europie! Po prostu będzie trzeba ją przywieźć z zewnątrz, co wyemituje tylko większe emisje gazów cieplarnianych. Ale ci ludzie, którzy to wszystko projektują, oni naprawdę nie myślą o konsekwencjach tego, co robią. To są fanatycy, przed nimi trzeba się bronić.

O relacjach z Ukrainą

– W Polsce jest próba narzucenia takiej proukraińskiej poprawności politycznej. Ale my nie jesteśmy od tego, żeby rezonować linię ukraińskiej dyplomacji. Ci, którzy przywołują w tej chwili prezydenta do porządku, że nie wolno powiedzieć czegoś, co odbiega od maksymalistycznych oczekiwań ukraińskich, jeżeli chodzi o rezultat tej wojny… No to właśnie to dlaczego nie wolno? Jeżeli Ukraina chce, żeby polska strona reprezentowała linię ukraińskiej dyplomacji, to powinna wystosować jakieś zachęty, a tych zachęt nie widać. Mamy niezamkniętą kwestię konfliktu o przejmowanie rynku przewozowego, niezamkniętą kwestię absolutnie konfliktu o zalew towarami rolnymi, Ukraina szykuje się na następne lata, żeby zalewać nas jeszcze bardziej. Mamy absolutnie nieruszone nawet kwestie historyczne, a my mamy nawzajem dyscyplinować siebie, że będziemy udowadniać, że Krym jest bardziej ukraiński niż rosyjski! Dla mnie to jest kuriozalne.

O zakusach KO i Lewicy wobec Trybunału Konstytucyjnego

– To, co chce zrobić Koalicja Obywatelska i Lewica się, jak widzę, waha, PSL popiera, to jest w oczywisty sposób sprzeczne z Konstytucją. W oczywisty sposób! To znaczy Sejm nie ma żadnych kompetencji do tego, żeby wykasować część składu Trybunału Konstytucyjnego! Prawidłowo, zgodnie z Konstytucją, przy wszystkich wadach zaprzysiężonych sędziów powinniśmy czekać aż upłyną ich kadencje i obsadzać nowymi. Natomiast oni chcą mieć władzę szybciej, już teraz. Nie czekając nawet na wybory prezydenckie! I stąd ten pomysł z uchwałami, i stąd wcześniejsze działania wobec prokuratury, czy wobec mediów publicznych bez podstawy ustawowej. Stąd nawet nie piszą ustaw. Jeżeli byśmy chcieli zadziałać praworządnie w przypadku tak głębokich wątpliwości, jakie tu mamy konstytucyjnych, musimy przyjąć poprawki do Konstytucji. To jest jedyny praworządny sposób na rozwiązanie sprawy. Ale żeby przyjąć poprawki do Konstytucji, musimy mieć większość konstytucyjną. Na razie się na to nie zanosi.

Trzeba postawić to jako program i rozpisać, być może wybory wokół tego tematu. I powiedzieć obywatelom, chcecie, żebyśmy załatwili ten problem praworządnie, tu jest propozycja, którą zrobimy po wyborach i zrobić wybory, plebiscyt w tej sprawie i zamknąć to jednym ruchem. Natomiast tak, jak oni chcą to zrobić, to nam spowoduje, że będziemy mieli dwa składy TK. Jedna część sceny politycznej będzie uznawać jeden skład, drugi druga. A najlepsze jest, że jeżeli oni zrobią to, co mówią, czyli dadzą sędziom niezawisłość, to sędziowie będą mogli wybierać, który skład TK respektują i które wyroki respektują. I będziemy mieli taki bajzel w państwie, jakiego nikt nie widział!

Komentarze (3)