17 pytań do ministra spraw zagranicznych. Interwencja Konfederacji! - Konfederacja

17 pytań do ministra spraw zagranicznych. Interwencja Konfederacji!

Konferencja prasowa Konfederacji, pod siedzibą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z udziałem posła Michała Urbaniaka i pełnomocnika wyborczego Konfederacji Witolda Tumanowicza.

Michał Urbaniak:
– Dzisiaj interweniujemy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Interweniujemy dlatego, że imigranci, prawdopodobnie, masowo byli ściągani do Polski za łapówki.
Dowiadujemy się z informacji medialnych o tym, że MSZ stworzył korupcjogenny system do zarabiania przez pośredników na ściąganiu imigrantów do Polski. Imigrantów z różnych państw. Niedawno odwołany Piotr Wawrzyk ze stanowiska Departamentu Konsularnego MSZ, miał, według mediów, naciskać na placówki dyplomatyczne, żeby zwiększały liczby wydanych wiz dla imigrantów, choć, de facto, nie było takiego zainteresowania ze strony polskich firm.
Był on autorem rozporządzenia, które rozszerzało katalog obywateli o 20 państw, które miały ułatwiony dostęp do systemu wizowego, do polskiego rynku pracy. Między innymi takie państwa jak Pakistan czy Bangladesz.

– Ten system Wiza-Konsul stworzył ogromne możliwości korupcyjne. Cudzoziemcy mogli zaklepywać sobie terminy w których mieliby stawiać się w kolejce. To stwarzało pole dla nieuczciwych graczy. Ci, którzy opanowali ten system informatyczny, byli w stanie nawet w kilka sekund zajmować miejsce w kolejkach. I mogli dyktować de facto warunki polskim służbom o tym kto do Polski wjedzie.
Dla przyspieszenia wydawania wiz dla imigrantów stworzono Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi. Był to, według mediów, pomysł Jakuba Osajdy, który, jak wynika z doniesień medialnych, jest powiązany rodzinnie z Piotrem Wawrzykiem. (…) To Centrum miało zdalnie wydawać zgody na wjazd do Polski.

– Składamy dzisiaj interwencję w której znajduje się 17 pytań dotyczących tego procederu. Dotyczących tego co wiedział rząd Mateusza Morawieckiego, co wiedziały polskie służby dyplomatyczne? Ponieważ nie wierzymy, nie wierzymy w to, że premier Mateusz Morawiecki czy wicepremier Jarosław Kaczyński, nie mieli informacji o tym co działo się w polskim ministerstwie spraw zagranicznych. Że de facto pozwolili na niekontrolowaną migrację do Polski z krajów innych kultur. (…)

Witold Tumanowicz:
Rząd PiS i tzw. Suwerennej Polski zrobił z polskiej polityki wizowej ser szwajcarski! Natomiast sama polityka migracyjna… jej po prostu nie ma. Leży. Wymknęła się spod kontroli.
Ten rząd doprowadził do rekordowej liczby przyjazdów ludzi z zagranicy, szczególnie z krajów muzułmańskich. Ten korupcjogenny system wydawania wiz na życzenie, na telefon niemalże, okazuje się, że kosztuje osobę, która taką wizę chce wziąć, podobno, od 4 do 5 tysięcy dolarów wzwyż.
Niektóre firmy zagraniczne dostawały podobno informacje kiedy będzie okazja do tego, aby właśnie wziąć tą wizę przed wszystkimi innymi, w ciągu kilku sekund zaklepać tą możliwość.

– Ta cała polityka wymknęła się spod kontroli. Rząd PiS-u i tzw. Suwerennej Polski nad tym nie panuje. Należy przywrócić odpowiedzialną politykę migracyjną. Taką politykę migracyjną ma Konfederacja w swoim programie. Pakiet odpowiedzialnej polityki migracyjnej zaprezentowaliśmy już dawno temu. I z tym pakietem idziemy do wyborów. Należy przywrócić w Polsce Polaka jako gospodarza, a nie jako tylko i wyłącznie, jako osobę, która na przestrzał przyjmuje wszystkich jak leci w ramach masowej imigracji, którą zafundował nam PiS.

Pytania posła Michała Urbaniaka skierowane do Ministra Spraw Zagranicznych Zbigniewa Raua
 1. Czego dotyczy kontrola CBA w MSZ?
 2. Czy prawdą są doniesienia prasowe o utworzeniu korupcjogennego systemu wydawania wiz przez Polskę?
 3. Czy prawdą jest, że MSZ miał naciskać na placówki dyplomatyczne by zwiększały ilość wydawanych wiz mimo tego, że nie było aż takiego zapotrzebowania na rynku?
 4. Dlaczego rząd wycofał się z projektu rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych upraszczającego wydawanie wiz dla 20 państw, w tym państw muzułmańskich?
 5. Ile dotychczas wydano pieniędzy na Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi? Proszę o przedstawienie wydatków z podziałem na przedmiotowy charakter z podziałem na miesiące. 
 6. Jakie było pochodzenie środków przeznaczonych na stworzenie i płace w Centrum Decyzji Wizowych? Czy te koszty zostały uwzględnione w ustawie budżetowej?
 7. Dlaczego oddano zarządzanie systemu “wiza-konsul” firmie zewnętrznej? Czy zostało to poparte analizami? Proszę o dołączenie kopii tych analiz.
 8. Jakie zostały stworzone środki bezpieczeństwa w tym systemie przeciwdziałające nieuczciwym praktykom firm? 
 9. Kto był odpowiedzialny za wybór firmy zewnętrznej do systemu “wiza-konsul”?
 10. Czy urzędnicy mieli wiedzę o nieuczciwych firmach w systemie “wiza-konsul”? Czy podjęli jakieś działania?
 11. Czy ministerstwo ma środki do nadzoru systemu “wiza-konsul”?
 12. Na jakiej podstawie została wybrana aktualna firma zarządzająca tym systemem? Czy zostały przeprowadzone analizy ofert? Proszę o dołączenie kopii tych analiz.
 13. Czy planowane jest przejęcie obsługi technicznej przez ministerstwo? Jeśli nie, to jakie są tego przyczyny?
 14. Ile osób pracowało przy projekcie rozporządzenia, które miało ułatwić dostęp do wiz pracowniczych do 20 państw? Z jakich byli departamentów?
 15. Czy odbywały się jakiekolwiek akcje lobbystów dotyczące tego rozporządzenia? Proszę o podanie wszystkich organizacji. 
 16. Czy obecnie w Ministerstwie trwają jakiekolwiek prace nad prawem, które miałoby upraszczać procedury dla imigrantów lub ułatwiać zdobycie wizy pracowniczej?
 17. Ile osób bez polskiego obywatelstwa pracuje obecnie w MSZ?

Komentarze (3)