Scheda po PiS. 12 nowych podatków i podwyżek opłat w 2024 roku! - Konfederacja

Scheda po PiS. 12 nowych podatków i podwyżek opłat w 2024 roku!

Michał Wawer:
– Za nami wybory. Zbliża się pomału nowy rok. I jak to z nowym rokiem przychodzą nowe podatki i kolejne podwyżki podatków. W naszym zespole prawnym policzyliśmy to. Wyszło nam, że z wejściem nowego roku, będzie aż 12 podwyżek i nowych opłat. Ale nie wykluczamy, że gdzieś jeszcze w prawie zaszyte są takie podwyżki, nowe opłaty, których po prostu nie wyłapaliśmy i na tej naszej liście ich nie ma.

– Te nowe podatki składają się na kilka kategorii. Jedna z nich to są podwyższone stawki maksymalne opłat samorządowych. Tutaj rząd PiS-u, Morawieckiego stosował taką strategię, że dokładał samorządom nowe kompetencje, odejmował samorządom niektóre źródła dochodów, nie dając nic w zamian, poza możliwością nakładania dodatkowych własnych podatków, samorządowych podwyżek. Przerzucając niejako na samorządy ciężar prowadzonej przez siebie proinflacyjnej, rozdawniczej polityki.

– Ślady tego widzimy tutaj w tej tabeli. Podatek od nieruchomości, podatek za psa, opłaty targowe. To są wszystko efekty rządów PiS-u, które zobaczymy w opłatach i podatkach samorządowych. Nakładanych na właścicieli nieruchomości. Na drobnych przedsiębiorców. Wszystko to zobaczymy i cenach produktów, które kupujemy. I w tych rachunkach, które przychodzą do naszych domów, do naszych mieszkań.

– Kolejną kategorią jest chociażby VAt na podstawową żywność. Który, z tej obniżonej, antyinflacyjnej stawki 0% rośnie teraz z powrotem do 5%. Dlatego, że najwyraźniej inflacja już się skończyła. Politycy POPiS-u uznali, że z inflacją walczyć nie trzeba. Inflacja w ogóle zniknęła z pola widzenia nawet w tej końcówce kampanii wyborczej. Obawiamy się, że rzeczywistość będzie znacznie bardziej brutalna. Kolejny skok inflacji z początkiem nowego roku jeszcze nas zaskoczy. Tym bardziej, jeżeli stawki podatkowe przyjęte na czas walki z inflacją wrócą do swoich normalnych wysokości.

– Mamy oczywiście ZUS dla przedsiębiorców. Automatycznie podnoszony podatek, który rok w rok rośnie do kolejnych rekordowych wysokości. W tym roku bardzo znacząco, bo prawie aż o 200 zł miesięcznego haraczu ZUS, który przedsiębiorcy będą musieli zapłacić. (…)

– Kolejny kamyczek do ogródka inflacji to podatek od plastiku. To jest nowy wynalazek rządu PiS, walczącego o ochronę środowiska. Polega to na tym, że od każdego opakowania, jeżeli ktoś np. zamawia jedzenie do domu, do od każdego zamówionego opakowania będzie już od początku tego roku kolejne 25 groszy dopłaty. Czyli jeżeli zamawiamy obiad dla czteroosobowej rodziny to już jest dodatkowa złotówka do naszego rachunku. (…)

– Opłata rejestracyjna od auta spalinowego. To jest coś o czym Konfederacja mówi już od dawna. To jest element wielkiej unijnej krucjaty przeciwko samochodom spalinowym. (…) To nie kto inny jak Mateusz Morawiecki zgodził się na Fit For 55. Zgodził się na te wszystkie absurdalne, klimatyczne regulacje unijne. I ta opłata została wpisana w Krajowym Planie Odbudowy. Jak również termin jej wprowadzenia. To jeszcze nie jest uchwalone w formie ustawy, ale oczywiście zostanie to przyjęte przez rząd Platformy Obywatelskiej. (…)