Co z podatkiem Belki? Konfederacja przedstawia projekt ustawy - Konfederacja

Co z podatkiem Belki? Konfederacja przedstawia projekt ustawy

Konferencja prasowa z udziałem wiceprzewodniczącego Klubu Poselskiego Konfederacji Michała Wawera i Bartosza Bocheńczaka, 28 lutego 2024 r.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Michał Wawer:
– Sytuacja w której inflacja pożera oszczędności Polaków jest sytuacją złą. Natomiast sytuacja w której nie dość, że Polacy tracą swoje oszczędności w skutek inflacji, to jeszcze muszą zapłacić od tych strat podatek, jest sytuacja zwyczajnie niegodziwą. Dobre, moralne prawo nie powinno takiej sytuacji dopuszczać. A niestety od lat, nie tylko w okresie wysokiej inflacji, ale od wielu lat obserwujemy w polskim prawie występowanie takiej sytuacji.

Polak odkłada tyle ile może na czarną godzinę – kilkanaście tysięcy, kilkadziesiąt tysięcy złotych. Lokuje te pieniądze na lokacie. Lokacie oprocentowanej przeważnie w typowym roku w polskiej gospodarce poniżej progu inflacji. Na tej lokacie “zarabia” – to jest tylko zarabianie w rozumieniu prawnym – ten symboliczny odsetek, który bank, czy w przypadku obligacji Skarb Państwa, mu wypłaca.
Jego oszczędności realnie się zmniejszyły! Bo jeżeli oprocentowanie tych obligacji lub lokat jest niższe niż inflacja to za te pieniądze, nawet po doliczeniu tych tzw. zysków, może kupić mniej niż za ten zainwestowany kapitał rok wcześniej.

Mimo to, Państwo Polskie przychodzi i na te symboliczne zyski nakłada dodatkowy, 19% podatek. Jest to sytuacja, powtórzę jeszcze raz, niemoralna, niegodziwa nieakceptowalna. Co więcej, co do tego jest w zasadzie konsensus na scenie politycznej.

Jako Konfederacja chcielibyśmy zlikwidowania podatku Belki w odniesieniu do lokat i obligacji. Jest co do tego zgoda również ze strony partii PSL. Przynajmniej taka zgoda była deklarowana przez wiele lat wcześniej, zarówno w kampanii wyborczej jak również w okresie pandemii. Ze strony innych partii nie ma może decyzji tak jednoznacznych, ale jest konsensus co do tego, że sytuację trzeba zmienić. (…)

Ponieważ jesteśmy realistami, projekt o likwidacji podatku Belki w poprzedniej kadencji składaliśmy bez powodzenia, dzisiaj wychodzimy z projektem wydaje się bardziej realistycznym, projektem wprowadzenia kwoty wolnej od podatku Belki na poziomie 100 tys. złotych. (…)

Bartosz Bocheńczak:
Czym jest podatek Belki? Otóż podatek Belki to nic innego jak podatek od bycia oszczędnym. Od tego, że nie trwoni się swojego majątku, swojego kapitału. Od tego, że nie jest się utracjuszem, a jest się człowiekiem zaradnym. Jest to szkodliwy relikt rządów Lewicy, która 21 lat temu nazywała się jeszcze SLD.

Znamienne jest to, że przez ponad 20 lat rządziło, jeśli się nie mylę, 6 ekip i żadna z tych ekip, nawet te, które gdzieś mieniły się prawicowymi, nie pokusiła się o to, żeby ten podatek Belki został albo zlikwidowany, albo żeby był w jakiś sposób zniwelowany.

Obecnie podatek od zysków kapitałowych płaci każdy. Płaci ten kto deponuje choćby niewielkie kwoty na swoim koncie, które to konto jest oprocentowane. Dodatkowo płaci każdy inny kto korzysta z różnych innych instrumentów finansowych.

Wielu inwestorów, wielu ludzi ze sfery finansowej podaje na pierwszym miejscu ten podatek jako największą bolączkę polskiego rynku kapitałowego. Dlatego Konfederacja wychodzi naprzeciw tym propozycjom. (…) Wychodzimy naprzeciw rządowi, ułatwiamy mu pracę. Wprowadźcie naszą propozycję ustawy pod obrady. (…)