Chcemy kwoty wolnej w podatku Belki! Dlatego składamy taką ustawę - Konfederacja

Poseł Michał Wawer

Chcemy kwoty wolnej w podatku Belki! Dlatego składamy taką ustawę

Wiceprzewodniczący koła poselskiego Konfederacji Michał Wawer o projekcie ustawy o kwocie wolnej w podatku Belki.

– Nie przestajemy jako Konfederacja składać dobrych projektów ustaw. Nie przestajemy realizować narodowych i wolnościowych ideałów. Nie przestajemy rozliczać Platformy Obywatelskiej ze złożonych przez nią obietnic!

Dzisiaj w Sejmie zaprezentowaliśmy projekt ustawy o kwocie wolnej w podatku Belki. Można się już z nim zapoznać na stronie internetowej Konfederacji.

Zapraszamy także do naszych mediów społecznościowych. Zapraszamy do zgłaszania uwag i poprawek, bo być może jeszcze na tej ostatniej prostej prac uda się jakieś zmiany w tym projekcie nanieść.

Dlaczego na tym nam szczególnie zależy? Kwota wolna w podatku Belki jest bardzo ważna, dlatego, że oszczędności Polaków są bardzo ważne. Od wielu lat mamy sytuację, w której pomimo tego, że umieszczenie pieniędzy na lokacie czy na obligacjach Skarbu Państwa daje zyski mniejsze niż inflacja. Czyli nasze oszczędności efektywnie, realnie tracą na wartości w wyniku inflacji – to i tak musimy od nich zapłacić podatek. Co jest absurdem.

Co oznacza, że polskie prawo jest po prostu niemoralne. Dlatego, że od strat nie powinno się płacić podatku. Nasz postulat jako Konfederacji to od dawna postulat zlikwidowania podatku Belki w odniesieniu do lokat i obligacji. Tak, żeby Polacy mogli swobodnie budować swoje oszczędności. Żeby Polaków właśnie zachęcać do budowania oszczędności, a nie, tak jak mówią niektóre lewicowe teorie, żeby zachęcać Polaków tylko do nieustannej konsumpcji i wydawania każdej złotówki, która wpadnie na nasze konto.

Co do likwidacji podatku Belki, nie ma na scenie politycznej konsensusu. Natomiast jest niemal całkowity konsensus co do wprowadzenia kwoty wolnej. Konfederacja i PSL opowiadały się za zlikwidowaniem podatku Belki. PiS próbował – w nieudany sposób – wprowadzić kwotę wolną. Platforma w swoich “stu konkretach” obiecała 100 tysięcy kwoty wolnej w podatku Belki! Więc, nie licząc Lewicy, która jak zwykle ustawia się poza granicami zdrowego rozsądku, moralności i wiedzy ekonomicznej, mamy w Polsce miażdżącą większość polityków opowiadających się za kwotą wolną w podatku Belki.

I my chcemy tych wszystkich polityków wezwać do tablicy. Dać im szansę na to, żeby spełnili obietnice składane swoim własnym wyborcom.

Do tej pory, jak widać, nikt się do tego nie pali. PSL, choć, jest częścią rządu, żadnego projektu nie złożył. Minister Domański z Platformy Obywatelskiej od wielu tygodni obiecuje, że złoży jakiś projekt, ale właściwie mówi to tak enigmatycznie, w tak tajemniczy sposób, że nikt się chyba nie zdziwi, jeżeli ten projekt nie będzie wcale w istocie obniżką ani kwotą wolną w podatku Belki.

My chcemy zrobić po prostu to, co obiecaliśmy naszym wyborcom i co obiecywały inne partie! Chcemy kwoty wolnej w podatku Belki. Składamy taki projekt ustawy i liczymy, że również marszałek Hołownia dotrzyma swojej obietnicy, zlikwiduje zamrażarkę sejmową i już niedługo będziemy mieli możliwość tę ustawę przegłosować na sali plenarnej. I zobaczymy wtedy, kto naprawdę chce spełnienia swoich obietnic, a kto tylko wprowadzał wyborców w błąd, a teraz będzie się z tych obietnic wykręcał!