Uwaga! Ważna korekta do mojej wypowiedzi w Radio Zet - Konfederacja

Uwaga! Ważna korekta do mojej wypowiedzi w Radio Zet

Krzysztof Bosak na serwisie X.

Uwaga! Ważna korekta do mojej porannej wypowiedzi w Radio Zet: Nie deklaruję obecnie poparcia dla żadnego rządowego projektu zmian w prawie w zakresie użycia Sił Zbrojnych. Moje „tak” wyrażało wyłącznie intencję wspierania zmian w prawie na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa żołnierzy i usunięcia luk czy niekonsekwencji w przepisach, a nie poparcie konkretnego projektu, w szczególności gdy nie znamy jego treści.

Obecnie szykowane są przynajmniej trzy różne projekty:
1. Projekt BBN, którego treść jest znana.
2. Projekt premiera, którego treść jest nieznana.
3. Projekt MON ws. używania broni przez żołnierzy. Wszystkie będziemy analizować bardzo uważnie i w sprawie każdego wspólnie i na spokojnie wypracujemy osobne stanowisko, tak jak to robimy zawsze. Niczego nie poprzemy w ciemno! Pośpiech panujący w rozmowach medialnych nie zawsze pozwala w pełni jasno to ująć dlatego wyjaśniam i koryguję tutaj.

Zwracam także uwagę, że w obecnym stanie prawnym już jest możliwość wykorzystać wojsko do ochrony granicy bez stanu nadzwyczajnego. Odbywa się to na bazie przepisów ustawy o Straży Granicznej. Premier musi wystąpić z odpowiednim wnioskiem do prezydenta, a prezydent wydać właściwe postanowienie w tej sprawie. W piątek publicznie zadałem pytanie o to czy te procedury zostały dopełnione, co pokazuje że zajmuję się tym tematem od wielu dni i analizuję szczegóły. Rozmawiam o nich także z innymi posłami i z prawnikami.

Komentarze (5)