Afera korupcyjno-imigracyjna. Potrzebna KONTROLA NIK w MSZ! - Konfederacja

Afera korupcyjno-imigracyjna. Potrzebna KONTROLA NIK w MSZ!

Krzysztof Bosak:
– Konfederacja jest dzisiaj pod Najwyższą Izbą Kontroli. Domagamy się przeprowadzenia kontroli w Ministerstwie Spraw Zagranicznych tego, jak działa polska polityka imigracyjna. W szczególności polityka wizowa.
Jest to obszar, który powinien zostać skontrolowany wobec doniesień o nieprawidłowościach, których jesteśmy świadkami. Ta afera trwa już prawie tydzień. A sytuacja, w której państwo polskie prowadzi faktycznie inną politykę migracyjną niż ta powszechnie deklarowana, trwa już od dobrych kilku lat. (…)

– PiS przedstawiała się jako partia propaństwowa, która chce wzmocnić politykę państwa polskiego i samo państwo. Zapowiadała, że skończy z państwem z dykty, które było symbolem Platformy Obywatelskiej. Oraz prywatyzacją różnych sektorów życia państwowego.
Właśnie ten PiS dokonał właściwie całkowitej prywatyzacji polityki wizowej.
W tej chwili w imieniu państwa polskiego nie wykonują tej polityki urzędnicy MSZ. Nie wykonują tej polityki urzędnicy konsulatów. Wykonują tą politykę pracownicy prywatnych firm, które wygrywają przetargi i obsługują ruch wizowy ruch wizowy w konkretnych konsulatach i ambasadach. (…)

– Zwracamy uwagę na to, że według informacji medialnych, także kontrola pod względem bezpieczeństwa jest w tej chwili prowadzona przez pracowników prywatnych firm. Pracowników, którzy mają oczywisty interes, żeby jak najwięcej zgłoszeń wizowych rozpatrzyć pozytywnie, żeby ten ruch przyspieszać. (…)

Polska w 2022 roku wydała cudzoziemcom ze 148. krajów aż 700 tysięcy pozwoleń na pierwszy pobyt. Proszę sobie zadać pytanie, czy jest w ogóle możliwie przebadać 700 tys. osób ze 148. krajów bez zatrudnienia setek tłumaczy, setek analityków? Oczywiście wszyscy wiemy, że jest to czysta fikcja.
W 2022 roku wydano 136 tys. pozwoleń na pracę w Polsce imigrantom w państw muzułmańskich. Rząd broni się, że zaledwie co czwarty dostał faktycznie wizę. To ciągle kilkadziesiąt tysięcy obywateli państw muzułmańskich. (…)
350 tys. osób w ciągu 3 lat mogło wjechać do Polski ze złamaniem procedur! To jest informacja medialna. (…)
Projekt rozporządzenia ułatwiający pracownicze procedury wizowe był przygotowany w MSZ dla 20. krajów i w Łodzi powstało Centrum Decyzji Wizowych. To nasza interwencja zatrzymała wejście w życie rozporządzenia, które miało spowodować automatyzm w obsłudze przez Internet ruchu migracyjnego, który miał iść w 400 tys. zgłoszeń rocznie. Czyli 4 mln ludzi w ciągu 10 lat z 20. państw z których 13 to państwa całkowicie muzułmańskie lub dominująco muzułmańskie. (…)

Stanisław Tyszka:
– Mamy do czynienia być może z największą aferą PiS-u w ciągu 8. lat ich rządów. bardzo się dziwię, że wszystkie partie nie krzyczą o tym, a media się tym nie zajmują dlatego, że to jest gigantyczna afera korupcyjno-imigracyjna. Zbadaliśmy ten temat i wiemy, że to jest praktyka, która trwa od wielu lat. To nie jest rok, dwa, to jest przynajmniej cała kadencja PiS-u. Afera polegała na tym, że była seria pośredników, polskich firm, które miały kontakty w konsulatach, które miały postawione systemy informatyczne, dzięki czemu byli w stanie umawiać bardzo szybko wizyty w konsulatach dla osób, które starały się o przyjazd i pracę w Polsce.

Rząd pisowski pośredniczył pośrednio w handlu żywym towarem. Setki tysięcy ludzi starających się o pracę w Polsce musiały płacić. Krąży liczba 4-5 tys. za wniosek. Ci, którzy chcieli przyjechać do Polski, całymi rodzinami składali się na tych nieuczciwych pośredników. (…) To nie tylko jest niezgodne z polskim interesem, ale jest również niehumanitarne, a było tolerowane przez lata! (…)

– Domagamy się wyjaśnienia tego. Domagamy się kontroli przez NIK w MSZ, gdzie, jesteśmy pr5zekonani, świadomość tych nieprawidłowości była. (…)

Konfederacja ma rozwiązania na rozwiązanie problemu niekontrolowanej imigracji i już kilka miesięcy temu przedstawiła 12. punktowy Pakiet odpowiedzialnej polityki migracyjnej.

Komentarze (1)