Potrzebny Reset Konstytucyjny! O tym będziemy rozmawiać z Prezydentem - Konfederacja

Potrzebny Reset Konstytucyjny! O tym będziemy rozmawiać z Prezydentem

Konferencja prasowa Konfederacji z udziałem wicemarszałka Sejmu Krzysztof Bosaka oraz przewodniczącego klubu poselskiego Konfederacji Stanisława Tyszki przed spotkaniem z Prezydentem Andrzejem Dudą, 14 lutego 2024 r.

Krzysztof Bosak:
– Będziemy rozmawiać z Prezydentem na temat naszego pomysłu Resetu Konstytucyjnego. Przypomnę, że jest to pomysł sformułowany w poprzedniej kadencji Sejmu przez prawników ze środowiska Konfederacji, którzy – obserwując dziesiątki wnoszonych przez PiS projektów w sprawie KRS, w sprawie TK, w sprawie Sądu Najwyższego – doszli do przekonania, że nie da się tego sporu rozwiązać żadnym kolejnym projektem ustawy i przywrócić konstytucyjne respektowanie najważniejszych instytucji sądowych. Należy to zrobić poprzez porozumienie różnych sił politycznych i przyjęcie poprawek do Konstytucji.

Te poprawki do Konstytucji kończyłyby spór o konstytucyjność Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego. Ale także skutkujący dalej spór o prawidłowość powołania sędziów, o możliwość kwestionowania sędziów i wyroków nawzajem. A więc tą stopniową erozję wymiaru sprawiedliwości i powstawanie takiej anarchii prawnej. Ten zbiór poprawek, które w drodze kompromisu chcemy, żeby wypracowano, nazwaliśmy Resetem Konstytucyjnym. (…)

Stanisław Tyszka:
– Znaleźliśmy się w sytuacji w której dwie strony konfliktu politycznego nie uznają poszczególnych sądów, sędziów i orzeczeń sądowych. To jest sytuacja patologiczna. To jest sytuacja w której państwo nie może funkcjonować, a ta sytuacja dodatkowo narasta. Jak rozmawiamy z prawnikami-praktykami to oni mówią, że tak się nie da funkcjonować w takiej anarchii, w takim dualizmie prawnym i wobec tych kłopotów, które trwają i narastają już od 8 lat. (…)

Skomentuj