Prezydent przychylny propozycji Resetu Konstytucyjnego - Konfederacja

Prezydent przychylny propozycji Resetu Konstytucyjnego

Konferencja prasowa Konfederacji z udziałem wicemarszałka Sejmu Krzysztof Bosaka oraz przewodniczącego klubu poselskiego Konfederacji Stanisława Tyszki po spotkaniu z Prezydentem Andrzejem Dudą, 14 lutego 2024 r.

Krzysztof Bosak:
– Rozmawialiśmy o przygotowaniu poprawek do Konstytucji, które zakończą chaos w państwie. Które zakończą wzajemne negowanie składów naczelnych ciał konstytucyjnych takich jak Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, Krajowa Rada Sądownictwa. Konfederacja proponuje Reset Konstytucyjny. A więc w drodze kompromisu przyjęcie poprawek do Konstytucji, które uprzednio muszą zostać uwzględnione. Większością konstytucyjną przegłosowanie tych poprawek, które by wyłaniały nowe, niepartyjne składy tych najważniejszych ciał. Oraz, które by pozwalały zakończyć ten spór i przywrócić uznawanie konstytucyjne Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa przez wszystkie siły polityczne.

Spotkanie oceniamy jako dobre, konstruktywne. Pan Prezydent wykazał otwartość na nasze propozycje. My proponujemy, żeby powołać forum złożone z prawników, które rozmawiałoby nad tymi propozycjami, które przedstawiamy i nad propozycjami, które przedstawiają inne partie. Które podchwyciły ideę zakończenia tego sporu poprzez poprawki do Konstytucji.

Prezydent zapowiedział, że jeżeli uda nam się doprowadzić do powołania takiej grupy roboczej, takiego forum to również swojego przedstawiciela do takiego forum deleguje. Traktujemy to jako dobry znak. Bez wątpienia jest otwartość w Pałacu Prezydenckim na rozmowy o Resecie Konstytucyjnym.

Będziemy starali się o rozmowy z pozostałymi partiami politycznymi na ten temat. Jesteśmy też oczywiście zainteresowani poznaniem propozycji poprawek do Konstytucji ze strony innych partii czy polityków, którzy zaczęli o tym mówić. (…)

Stanisław Tyszka:
– Już 8 lat temu pojawiały się pomysły resetu konstytucyjnego. To była poprawka, którą składałem w 2016 roku. I to nasze środowiska wolnościowe, konserwatywne, narodowe mówią o tym konsekwentnie od wielu lat. I bardzo mnie cieszy, że Pan Prezydent dzisiaj się z nami zgodził, że do tego Resetu Konstytucyjnego prędzej czy później dojść powinno. (…)

Obawiamy się, mówiąc wprost, żebyśmy nie mieli do czynienia z działaniami markowanymi, pozorowanymi ze strony innych sił politycznych. Bardzo nam zależy na tym, żeby rzeczywiście pojawiła się wola osiągnięcia kompromisu. Kompromisu na poziomie konstytucyjnym. I żeby, niekoniecznie w obecności kamer, zacząć otwarcie na ten temat rozmawiać. (…)