Przywrócić Babiarza! Odwołać prezesa TVP! - Konfederacja

Przywrócić Babiarza! Odwołać prezesa TVP!

Konfederacja prasowa Konfederacji z udziałem posła Michała Wawera i Krzysztofa Rzońcy, 29 lipca 2024 r.

Znany dziennikarz i komentator Przemysław Babiarz komentował otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Odniósł się do odegranej piosenki „Imagine” Johna Lennona słowami „Świat bez nieba, narodów i religii. To jest wizja pokoju, który ma wszystkich ogarnąć. To jest wizja komunizmu, niestety”. Za słowa te został zawieszony w Telewizji Polskiej i zakazano mu dalszego komentowania igrzysk. Głos w tej sprawie zabrała Konfederacja. Na konferencji prasowej w Sejmie w jej imieniu przemawiali poseł Michał Wawer oraz Krzysztof Rzońca.

Michał Wawer porównał słowa Przemysława Babiarza do słów Johna Lennona, który sam określił swoją piosenkę jako manifest komunistyczny. Wawer podkreślił, że Babiarz skomentował rzeczywistość opierając się na faktach, wobec czego decyzję TVP o zawieszeniu Babiarza ocenił jako histeryczną. Pokazuje to według posła Konfederacji, że w obecnej TVP nie ma miejsca na prawdę i ludzi, którzy mają własne opinie. Wawer zwrócił uwagę, że sprawa Babiarza jest dowodem na kolejną niespełnioną obietnicę Donalda Tuska z czasów kampanii, który zapowiadał odpolitycznienie i odpartyjnienie TVP.

Krzysztof Rzońca uznał sytuację za skandaliczną i podkreślił, że sprawa zawieszenia Babiarza stała się głośna na świecie. Zwrócił uwagę, że obecna TVP kontynuuje politykę czasów PiS, posługując się takimi samymi metodami, co ówczesny rząd. Wskazał na podwójne standardy, jakie politycy KO mają wobec TVP – gdy objęli władzę porzucili wszystkie postulaty, jakie głosili w czasie kampanii i wykorzystują media publiczne do narzucania własnego przekazu. Przypomniał, że Konfederacja domagała się likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego i TVP Info.

Konfederacja wzywa do dymisji upolitycznionych władz TVP. Nie ma zgody na podwójne standardy i narzucanie przekazu rządowego.

Biuro prasowe Konfederacji