Ekshumacja nazistów na Ukrainie - Konfederacja

Ekshumacja nazistów na Ukrainie

– Ekshumacja nazistów na Ukrainie. Ekshumacja nazistów na Ukrainie. Powtarzam po raz trzeci: ekshumacja nazistów na Ukrainie – tak rozpoczął poniedziałkową konferencję prasową poseł Krzysztof Tuduj.

– Aż trudno w to uwierzyć! Niemcy za zgodą ukraińskiego rządu prowadzą ekshumację nazistów, żołnierzy Wehrmachtu na terenie Ukrainy. Jednocześnie Polakom odmawia się ekshumacji ofiar cywilnych Rzezi Wołyńskiej. To jest niebywały skandal! – podkreślił poseł Tuduj.

– Przedstawiamy żądanie, aby PiS zachował się twardo, zgodnie z polskim interesem narodowym. Żeby nie był miękiszonem i żeby postawił ultimatum Ukrainie:

Albo będzie ekshumacja polskich ofiar ludobójstwa na Wołyniu albo zostanie wstrzymana pomoc wojskowa, która temu państwu jest dostarczana.

– Niemiecki Związek Ludowy Opieki Nad Grobami Wojennymi od początku lat 90. prowadzi ekshumacje żołnierzy Wehrmachtu na terenie Ukrainy. zostało ekshumowanych kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy. Dzieje się to za zgodą i z pomocą władz ukraińskich. Malo tego, te prace nie zostały wstrzymane w trakcie wojny. W zeszłym roku ekshumowano prawie tysiąc niemieckich żołnierzy. Argumentacja, że ekshumacja polskich ofiar ma czekać na zakończenie wojny, pada doszczętnie w obliczu takiego faktu. Niemieckich, nazistowskich żołnierzy traktuje się w taki sposób, a cywilne ofiary ludobójstwa – rąbane siekierami, przekuwane widłami – nie mogą się doczekać godnego pochówku. To jest skandal!

Poseł Krzysztof Tuduj zwrócił również uwagę na to, że:
Niemcy prowadzą te ekshumacje nie tylko na terenach zachodniej Ukrainy, ale nawet w miejscach gdzie ukraińskie wojska kopią okopy i tam znajdują ciała. Ekshumacje prowadzone są więc nawet w okolicach działań wojennych (…). Administracja ukraińska przeznaczyła również kilkadziesiąt hektarów na cmentarze dla tych żołnierzy.

Witold Stoch:
– Polska nie wykorzystuje żadnych możliwości dyplomatycznych. W 2018 roku prezydent Andrzej Duda składał kwiaty w polu. 5 lat później, gdy stosunki pomiędzy Polską a Ukrainą są podobno świetne, Mateusz Morawiecki składał z patyków krzyż. I to był według nich symboliczny, godny “pochówek” ofiar ludobójstwa. Nawet Instytut Pamięci Narodowej poddaje krytyce sposób współpracy polsko-ukraińskiej w zakresie ekshumacji.

– Polska jak żaden inny kraj na świecie pomaga Ukraińcom podczas wojny z Rosją. (…) Ukraińcy zostali przez Polaków serdecznie przyjęci, gdy uciekali przed wojną. Uważamy, że to jest właśnie ten moment, żeby zacząć prawdziwe negocjacje i na drodze dyplomatycznej w końcu zakończyć temat ekshumacji ofiar ludobójstwa na Wołyniu. (…)

Witold Stoch przypomniał również, że Konfederacja w 80. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu przygotowała projekt umowy międzynarodowej pomiędzy Polską a Ukrainą.

– Nasz projekt zakłada, że Ukraina zobowiązuje się do udzielenia Polsce samodzielnego prowadzenia ekshumacji ofiar zbrodni ludobójstwa, bez konieczności uzyskiwania odrębnych decyzji zezwalających na prowadzenie ekshumacji. Projekt zakłada także, że wszystkie ofiary zbrodni ludobójstwa będą pochowane w nowo wybudowanym Mauzoleum dla ofiar Rzezi Wołyńskiej. Kresowe ofiary zasługują na godne miejsce pochówku. (…)

Skomentuj