Odrzucenie sprawozdania finansowego PiS było słuszne, ale... - Konfederacja

Odrzucenie sprawozdania finansowego PiS było słuszne, ale…

Michał Wawer na konferencji prasowej w Sejmie, 30 sierpnia 2024 r.

– Decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS ja osobiście uważam za słuszną decyzję. Natomiast to, co uważam za błąd, to że nie zostało odrzucone sprawozdanie finansowe Platformy Obywatelskiej. Dlatego, że mieliśmy w tej sprawie niemal identyczne stany faktyczne, przynajmniej patrząc tak od strony prawnej.

Głównym zarzutem wobec PiSu był spot Ministerstwa Sprawiedliwości, który nie zawierał otwartej agitacji, nie zawierał otwartego zachęcania do głosowania na PiS, ale został zrealizowany w czasie kampanii, pojawił się tam jeden z kandydatów, Zbigniew Ziobro, i zostało to doniesione do PKW – i był zrealizowany za publiczne pieniądze. I dokładnie identycznym zdarzeniem w trakcie kampanii Platformy Obywatelskiej był “Campus Polska Przyszłości” w sierpniu 2023 roku!

Byli tam aktywni kandydaci biorący udział w kampanii, kandydujący z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Było to sfinansowane z publicznych pieniędzy, nie tylko zresztą polskich publicznych pieniędzy przekazanych przez samorządy, ale również niemieckich publicznych pieniędzy przekazanych za pośrednictwem Fundacji Adenauera. Było to w trakcie kampanii, PKW o tym wiedziała. Wszystkie te same kryteria, wszystkie te same zarzuty, które były postawione PiS-owi, miały zastosowanie też do “Campusu Polska Przyszłości”.

PKW na Campus Polska powiedziała: nie no, skoro pełnomocnik Koalicji Obywatelskiej mówi, że wszystko w porządku, to widocznie jest wszystko w porządku – i zaakceptowała sprawozdanie Platformy Obywatelskiej.

Jeżeli mamy stosować rygoryzm w polityce finansowej partii politycznych, czego ja również jako skarbnik Konfederacji jestem wielkim zwolennikiem, żebyśmy ten rygoryzm stosowali, żebyśmy nie pozwalali na wykorzystywanie w jakikolwiek sposób publicznych pieniędzy do prowadzenia swojej kampanii wyborczej, to róbmy to w sposób konsekwentny! A nie w taki, jak robi obecnie Platforma Obywatelska, czyli, że wykorzystuje upolitycznienie PKW do zaatakowania przeciwników politycznych, do pozbawienia części, niedługo być może całości finansowania jednej z partii opozycyjnych, a sami robią dokładnie to, co tym partiom opozycyjnym zarzucają.