Wszystko to dzieje się przy milczącej aprobacie rządzącego PiS! - Konfederacja

Wszystko to dzieje się przy milczącej aprobacie rządzącego PiS!

Marek Tucholski: W Dorohusku znajdują się właśnie politycy Konfederacji na czele z Krzysztofem Bosakiem, aby wspierać protest polskich przewoźników. Polscy przewoźnicy po otwarciu granicy z Ukrainą po rozpoczęciu wojny są niszczeni przez nieuczciwą konkurencję ze wschodu.

Funkcjonujący w innych warunkach kosztowych przewoźnicy z Ukrainy wypierają polskie firmy z rynku krajowego, jak i europejskiego. Wszystko to dzieje się przy milczącej aprobacie wciąż jeszcze rządzącego PiS. Ukraińskie firmy transportowe nie ponoszą takich kosztów jak polscy przewoźnicy. Nie obowiązuje ich między innymi unijny pakiet mobilności. Ponadto, strona ukraińska stworzyła tzw. ekolejki, w wyniku czego polscy kierowcy wracający z tego kraju stoją w kolejce na granicy nawet 10 dni, co znacznie podnosi koszty funkcjonowania firm i ogranicza efektywność prowadzonej działalności.

Jakby tego było mało, Unia Europejska zniosła system zezwoleń na przewozy. Rząd PiS się temu nie sprzeciwiał. W wyniku tego ukraińskie firmy mogą bez jakichkolwiek ograniczeń wchodzić na polski i europejski rynek i przejmować go nie ponosząc przy tym kosztów, jakie mają firmy z Polski.

Protest przewoźników trwa już od wielu miesięcy i tylko politycy Konfederacji wspierają polską branżę w nierównej walce o przetrwanie.

Według danych przedstawionych przez Polski Instytut Ekonomiczny branża transportowa wytwarza 6% PKB i zatrudnia prawie milion ludzi. Zniszczenie tej branży i oddanie rynku w ręce firm z Ukrainy, których właścicielami są często oligarchowie to działanie na szkodę Polski i Polaków.

Najwyższy czas powtórzyć, że kapitał ma narodowość, a my Polacy, powinniśmy dbać o tych, którzy tworzą i pomnażają polski kapitał.