Wipler: Od 18 lat rączka rączkę myje - Konfederacja

Wipler: Od 18 lat rączka rączkę myje

Przemysław Wipler w programie Wieczorny Express do Katarzyny Lubnauer z Nowoczesnej:

– Jak pani wytłumaczy, że w bardzo wieli sprawach głosowała pani, pani koledzy i koleżanki, z Prawem i Sprawiedliwością? Jak głosowała pani w sprawie 800+, w sprawie bardzo wielu ustaw – jak sobie porównamy statystyki, i Nowoczesna, i Platforma Obywatelska, i PSL, i Lewica głosują zdecydowanie częściej z Prawem i Sprawiedliwością. Pani się śmieje, ale statystyka to statystyka, głosowania to głosowania.

Najczęściej przeciw projektom w tym Sejmie, głosowanym przez rząd, była Konfederacja. To jest punkt pierwszy.
Punkt drugi, wy mieliście być “nową siłą”, wy mieliście być szansą na zmianę, byliście partią liberalną, a wylądowaliście jako przystawka Donalda Tuska. Głosowaliście razem z PiS-em i z większością rządową we wprowadzeniu drastycznych restrykcji covidowych, w wyniku których było 200 tysięcy nadmiarowych zgonów w Polsce. Jesteście współwinni jako opozycja, bo prawie jednym głosem – poza Konfederacją, głosowaliście za wprowadzeniem restrykcji, w wyniku których Polacy byli odcinani od dostępu do służby zdrowia i umierali.

– Wy wzajemnie się napadacie i się… nie rozliczacie. Od 18 lat rączka rączkę myje. Polityk, który w swoim expose w 2007 roku złożył 195 obietnic i prawie żadnej nie dotrzymał, w przypadku bardzo wielu Donald Tusk obiecywał Polakom “drugą Irlandię”, niskie i proste podatki, uproszczenie i obniżenie składek na ubezpieczenie społeczne, obiecywał odbiurokratyzowanie gospodarki. A podniósł VAT, do chwili obecnej podniesiony “na chwilę”(…), podnosił akcyzę na paliwo, obniżył koszty uzyskania przychodu dla artystów, dla dziennikarzy, wyrzucił je do kosza, wprowadził podatek od miedzi i srebra, dołując cale zagłębie lubińskie, cztery powiaty i kilkanaście gmin. Mógłbym tak wymieniać, wymieniać, wymieniać co on robił. (…) Gdyby ktoś słuchał i wierzył w expose Donalda Tuska, a później zobaczył, co on robił przez 9 lat, to byłby frajerem, wierząc mu w ponownie w te kocopały w chwili obecnej.