„Tylko posłowie Konfederacji pomogli kobietom!” - Konfederacja

„Tylko posłowie Konfederacji pomogli kobietom!”

Raport ws. opieki opkołoporodowej ukazuje praktyki szpitali w okresie pandemii dotyczące porodów: rozdzielanie matek i noworodków, porody w maseczkach czy zakaz porodów rodzinnych. Wszystkie te przypadki zostały udokumentowane w całej Polsce na bazie przeprowadzonych interwencji.

Małgorzata Tylus, wiceprezes Fundacji Kobiety Wolności i Niepodległości:
– Niniejszy Raport powstał na podstawie zgłoszeń kobiet do zespołu parlamentarnego ds. opieki okołoporodowej oraz Fundacji Kobiety Wolności i Niepodległości. Raport ten ukazuje nieprawidłowości jakie zostały ujawnione podczas pandemii. Między innymi zakaz porodów rodzinnych czy bardzo głośna sprawa procederu separowania noworodków od matek tuż po porodzie.
W wyniku tych zgłoszeń my podejmowaliśmy interwencje w szpitalach i w całej Polsce. Osobiście przyjmowałam te zgłoszenia, analizowałam, udzielałam konsultacji, przede wszystkim wsparcia tym kobietom. I muszę tutaj, z tego miejsca, przypomnieć, że tylko posłowie Konfederacji podjęli się właśnie sprawy oddzielania noworodków od matek. I tylko dzięki nim, ponieważ nagłośnili sprawę, wspólnie zajęliśmy się tą sprawą, wtedy Ministerstwo Zdrowia zajęło stanowisko i szpitale dosyć szybko wycofały się z tej separacji.

– Gdyby nie reakcja posłów Konfederacji może trwałoby to do dziś. Bo wszyscy by się przyzwyczaili. A z pewnością mieliby przyzwolenie Ministerstwa Zdrowia. Ponieważ takie przyzwolenie mieli od Ministerstwa Zdrowia. (…)

– Standardy opieki okołoporodowej na papierze są bardzo dobre. Ale jak ukazuje ten Raport, on jest dowodem na to, że te standardy są tylko na papierze. One w praktyce z nie występują w większości szpitali w Polsce.

– Jako autor tego raportu, chcę podkreślić, że co prawda tu są nieprawidłowości z okresu pandemii, ale jestem pewna, że takie procedery, łamanie przepisów, naruszanie praw kobiet są do dzisiaj. Ten Raport, niestety, ale jest nadal aktualny!

Raport do pobrania na stronie wObronieKobiet.pl.