Od 2018 roku koszty budowy domu wzrosły o 78%. I będą dalej rosły! - Konfederacja

Od 2018 roku koszty budowy domu wzrosły o 78%. I będą dalej rosły!

Marek Szewczyk na serwisie X.

Kredyt naStart (kredyt 0%) – czyli jak za blisko 20 miliardów złotych z naszych podatków deweloperzy będą podnosić ceny mieszkań!

Minister Rozwoju Krzysztof Paszyk zapowiedział, że na jednym z najbliższych posiedzeń Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (KERM) będzie przedstawiał kredyt naStart jako rozwiązanie zwiększające dostępność mieszkań.

Czy faktycznie zwiększy to dostępność mieszkań? Niestety wręcz przeciwnie – sama publikacja projektu w RCL sprawiła, że ceny mieszkań z dnia na dzień wzrosły nawet o kilkanaście procent! Natomiast od 2018 do 2023 roku koszt budowy domu wzrósł aż o 76%! Koszty te będą rosnąć poprzez sztuczną stymulację popytu i politykę klimatyczną UE. Trzeba pamiętać, że dyrektywa EPBD (dyrektywa budynkowa, wywłaszczeniowa) to łączny koszt ponad 1,5 BILIONA złotych! Mieszkania będą drogie – nieosiągalne więc dla większości młodych Polaków.

Koszt programu kredyt naStart to blisko 20 miliardów złotych (w ciągu 10 lat). Na Kredycie 2% skorzystało ponad 3 tysiące cudzoziemców (z czego ponad 2 tysiące Ukraińców), którzy mogą posiadać swoje domy poza terytorium Polski, a i tak polscy podatnicy ufundowali im dopłaty do kredytu! Na jednym i drugim projekcie zarabiają głównie banki i deweloperzy, płacimy za to niestety my wszyscy.

Należy obniżyć ceny mieszkań, a nie do nich dopłacać! Konfederacja proponowała właśnie ten kierunek, obniżenie cen mieszkań nawet o 30%!