Chcemy trzech komisji śledczych: energetycznej, zbożowej i covidowej - Konfederacja

Chcemy trzech komisji śledczych: energetycznej, zbożowej i covidowej

Konferencja prasowa Konfederacji na temat konieczności powołania komisji śledczych z udziałem Michała Wawera, Włodzimierza Skalika i Grzegorza Płaczka, 27 listopada 2023.

Michał Wawer:
– Platforma Obywatelska ujawniła trzy projekty uchwał o komisjach śledczych, które planuje powołać w najbliższym czasie. Patrząc na te projekty można doznać dwojakiego zdziwienia. Po pierwsze dziwi, że są to tylko trzy projekty. (…) Po drugie dziwi dobór tych tematów. O ile, afera wizowa jest rzeczywiście tematem istotnym, zasługującym na własną komisję śledczą, o tyle kwestia wyborów kopertowych jest co najmniej zaskakująca. Co właściwie Platforma chce w tej sprawie wyjaśniać? Wiemy kto co robił. mamy raport NIK-u. Liczne publikacje medialne wyjaśniające sprawę od A do Z. W momencie kiedy Platforma przejmie funkcje w rządzie to będzie dysponowała pełną dokumentacją. Materiał więc pozwala na to, żeby pójść z tym do dowolnego prokuratora, sformować akt oskarżenia i oddać sprawę do sądu. Fakt powoływania komisji śledczej w tej sprawie może przynieść efekt, że będzie co prawda ten teatr polityczny, natomiast realne rozliczenie i pociągnięcie do odpowiedzialności może ulec wydłużeniu. I ostatecznie do niego nie dojdzie. (…)

– Zamierzamy stać nad głową Platformy Obywatelskiej i przypominać, że to co trzeba rozliczyć to trzeba rzeczywiście rozliczyć. (…) I spieszymy dziś z pomocą Platformie. Przygotowaliśmy trzy projekty kolejnych wniosków o komisje śledcze. (…)
1. Komisja dotycząca polityki energetycznej w latach 1998-2022.
Polityki energetycznej nie ograniczającej się wyłącznie w żadnym wypadku do 8 ostatnich lat. Polityka energetyczna – polskie kopalnie, polskie elektrownie są systematycznie niszczone od lat co najmniej 20. I najwyższy czas, żeby powstała komisja śledcza, która tą sprawę wyjaśni. Nie oglądając się na ramy czasowego tego czy innego rządu.
Potrzebujemy komisji przed którą nie tylko Mateusz Morawiecki będzie odpowiadał na pytanie co się stało z elektrownią Ostrołęka i przeznaczonymi na nią pieniędzmi. Potrzebujemy komisji przed którą stanie Donald Tusk, aby odpowiedzieć na pytanie co się stało z miliardem złotych długu, który Gazprom był winien w Polsce, a który w tajemniczych okolicznościach został umorzony.

Włodzimierz Skalik:
2. Komisja śledcza do zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu żywności z Ukrainy.
Kwestia kryzysu zbożowego, afery zbożowej wymaga szczegółowego wyjaśnienia. Wiemy, że jest to zagadnienie, które osiągnęło niebywałą skalę. Jesteśmy świadkami działania mafii zbożowej żerującej na polskich rolnikach. Jej działanie musi być publicznie zbadane, prześwietlone, wyjaśnione. A osoby, które doprowadziły do funkcjonowania tego procederu w Polsce, niszczącego polskich rolników, powinny zostać zlokalizowane i należycie ukarane. (…)
W 2022 roku import pszenicy wzrósł o 16800%! To jest tsunami wyniszczające polskich rolników, polskie rodzinne gospodarstwa. (…)

Grzegorz Płaczek:
3. Komisja śledcza ds. polityki covidowej.
Chcemy, aby zajęła się potencjalnymi nieprawidłowościami związanymi z polityką covidową. Wciąż pamiętamy o szpitalach tymczasowych, respiratorach, maseczkach. Pamiętamy o prawie, które było nielegalnie tworzone, rozporządzeniach, które godziły w Konstytucję RP. Niech wisienką na torcie będzie fakt, że kilka dni temu, po 1,5 roku otrzymałem odpowiedź z Trybunału Konstytucyjnego, który wyraził swoją opinię na temat rozporządzenia zmuszającego medyków do szczepień. Odpowiedź, że Trybunał Konstytucyjny nie będzie się już zajmował tą sprawą dlatego, że to rozporządzenie już nie funkcjonuje.

Pod każdą uchwałą o komisję śledczą potrzebujemy minimum 46 podpisów posłów, żebyśmy mogli ją złożyć na ręce marszałka Sejmu.