Wawer: Za likwidacją 13. i 14. emerytury powinni być sami emeryci - Konfederacja

Wawer: Za likwidacją 13. i 14. emerytury powinni być sami emeryci

Michał Wawer: – Jeżeli będziemy dalsze waloryzacje, dalsze podwyżki świadczeń społecznych robić, waloryzować je o inflację, to po prostu z roku na rok będziemy je musieli waloryzować coraz bardziej, coraz bardziej i coraz bardziej. Znajdziemy się w sytuacji spirali i inflacji, i zadłużenia!

– 13. i 14. emerytura powinny zostać absolutnie zlikwidowane i powinni to poprzeć również sami emeryci! 13. i 14. emerytura to jest 2500 złotych rocznie, maksymalnie, dla tych, którzy załapali się na progi dochodowe. A w tym samym czasie, kiedy te świadczenia były wypłacane, to np. w 2022 roku mieliśmy inflację na poziomie 14,4%, co przeciętnemu emerytowi zabrało ponad 4000 złotych! Efekt inflacji był taki, jakby 4000 złotych im z portfeli wyparowało.. Czyli dostali 2500, stracili 4000.
To jest taka metoda PiS-u, Platformy, Lewicy na robienie polityki: zabrać w podatkach, zabrać w inflacji, a potem zrobić wielkie show z oddania niewielkiej części tego i oczekiwanie, że ludzie będą was po rękach całować.

– 13. i 14. emeryturę zlikwidować, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na obniżki podatków albo obniżki długu publicznego. 13. i 14. emerytura nie ma nic wspólnego z waloryzowaniem emerytur o inflację albo oddawaniem emerytom tego, na co sobie przez całe życie odłożyli w ZUS-ie. 13. i 14. emerytura to są czyste świadczenia socjalne, to jest czystej wody kiełbasa wyborcza, bez żadnego związku z tym, jak kto wcześniej pracował, jaką ma przysługującą wysokość emerytury, jakie ma odłożone składki.
Tego typu jednorazowe wrzutki do systemu to jest niesamowicie szkodliwa rzecz, która po prostu rozwala i demokrację, i ekonomię.

Cały program z udziałem Michała Wawera, który debatował, na kanale Yotube Goniec.pl, z ekonomistą partii Razem