Tusk ukrył przed Polakami, że czeka ich ubóstwo energetyczne! - Konfederacja

Tusk ukrył przed Polakami, że czeka ich ubóstwo energetyczne!

Konferencja prasowa Konfederacji z udziałem Marka Szewczyka i Tomasza Grabarczyka, 18 marca 2024 r.

Marek Szewczyk:
– Rząd liczy się z tym, że ubóstwem energetycznym objętych będzie nawet kilka milionów Polaków! Rząd o tym jednak nie informuje Polaków, ale poinformował Komisję Europejską, która to dopiero opublikowała te dane!

Rząd więc nie chwali się w Polsce tym, że kilka milionów Polaków może mieć problem z opłaceniem rachunków za prąd, za ciepło. Że będzie musiało zdecydować czy mieć ciepłą zupę czy mieć ciepło w mieszkaniu. Ale już informuje o tym Unię Europejską, która informuje o tym publicznie i upublicznia takie dane. Mamy XXI wiek, a Polaków nie stać na tak podstawowe dobra jakim jest ogrzewanie w domu czy rachunki za energię elektryczną.

Tymczasem polski rząd kontynuuje unijną politykę klimatyczną, która tylko pogłębia ten stan rzeczy zamiast jemu przeciwdziałać. Wysokie rachunki za prąd, za energię elektryczną to przecież w większości skutek Europejskiego Zielonego Ładu i całej polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Polityki akceptowanej przez kolejne polskie rządy czy to Platformy i PSL-u, czy następnie rządu PiS-u, czy obecnego centro-lewicowego rządu Donalda Tuska. Ponad 2/3 rachunku za prąd to są właśnie kwestie emisji CO2, koszty utrzymania OZE i inne unijne regulacje. (…)

Tomasz Grabarczyk:
– Ubóstwo energetyczne dotyka już milionów Polaków. Od lipca ceny energii elektrycznej mogą wzrosnąć o ok. 80%. Co dotknie kolejne miliony naszych obywateli.

Zamrożenie cen energii w I półroczu tego roku to koszt ok. 16 miliardów złotych. Czyli już w zasadzie te koszty są na nas przerzucane.

Polaków nie stać na dyrektywę “wywłaszczeniową” EPBD. Polaków nie stać na drogie modernizacje budynków. Sama ta dyrektywa to, według różnych szacunków, koszt ponad 1,5 biliona złotych!

Rząd PiS-u, a teraz rząd Donalda Tuska – Platformy, Trzeciej Nogi i Lewicy – zachowują i zachowywały się w tej sprawie jakby miały rozdwojenie jaźni. Z jednej strony akceptowały i akceptują w dalszym ciągu te wszystkie idiotyczne szaleńcze pomysły ekofanatyków z Brukseli, a z drugiej nie mają żadnego pomysłu na to w jaki sposób przeprowadzić reformę energetyczną w Polsce, jeśli odchodzimy od węgla to na jakich zasadach. Nie mają żadnej wizji tego co można by zrobić, żeby Polacy nie byli dobijani kolejnymi wysokimi cenami energii, które są coraz poważniejszym problemem dla milionów gospodarstw domowych.

Teraz będzie się wymagać od Polaków remontów nieruchomości w których mieszkają. Ale z drugiej strony Polaków nie stać na nowe mieszkania. Tutaj także wymogi unijne, przepisy, dyrektywy powodują, że ceny tych mieszkań cały czas idą w górę. (…)