To jest koniec konkurencyjności Unii Europejskiej - Konfederacja

To jest koniec konkurencyjności Unii Europejskiej

Krzysztof Bosak w rozmowie z Goniec.pl:
– Trzeba zacząć realizować mądrą politykę gospodarczą. To co jest najbardziej niepokojące, to nie są dotychczasowe błędy polityki PiS-u, tylko to są takie długookresowe regulacje, z którymi my zostaniemy, niezależnie kto w Polsce będzie rządził. I trzeba będzie się zastanowić co z tym zrobić. Mam na myśli regulacje unijne, które wchodzą w transport, w budownictwo, w energetykę. One już podnoszą koszty i przemieszczania się, i kupowania mieszkań i domów, mówimy o tym w swoim programie, gdzie zliczamy te wszystkie koszty nowobudowanych domów i mieszkań, , wynikające z nowych regulacji, na mniej więcej 30%. To jest polityka rządu. Kredyt 2%, który natychmiast wywindował ceny mieszkań i domów w górę. To są rzeczy związane z energetyką gdzie mamy drogi prąd czy drogie ciepło i to jest ustawione na takich torach, żeby długookresowo było jeszcze droższe!

– Zwolennicy PiS-u czy Platformy to oni mówią, że ” tutaj mamy wojnę z Ukrainą, mieliśmy pandemię no to wszystko poszło w górę, ale teraz już będzie dobrze. No właśnie nie będzie dobrze. Dlatego, że Platforma popierała a PiS po cichu wynegocjował z Brukselą tzw. kamienie milowe, które wprost zawierają na różne sposoby podnoszenie kosztów życia.

– To już jest koniec konkurencyjności polskiej gospodarki? – spytał dziennikarz Goniec.pl
– To jest w ogóle koniec konkurencyjności unijnej gospodarki. Oczywiście mówiąc koniec nie mam na myśli katastrofy, która nastąpi z dnia na dzień. Natomiast Unia Europejska już od wielu lat traci swoją pozycję w gospodarce światowej. I wyrazem tego, że eurokraci sami już po wielu latach to zauważyli, jest próba ustanowienia cła węglowego, które już miało wejść w życie i którego nie ma.
Wyjaśnijmy termin cło węglowe. To znaczy, żeby produkty tworzone na rynkach, gdzie nie ma tej całej unijnej polityki klimatycznej, nie były tańsze. I żeby nie zalewać importem tańszych produktów spoza unii Europejskiej i nie zabić do reszty przemysłu wewnątrz Unii Europejskiej.

– Wprost z tego wynika, że przemysł Unii Europejskiej już utracił konkurencyjność. I polski przemysł, polska gospodarka jest po prostu częścią tego szerszego procesu. Ten proces dotyczy całej Unii Europejskiej. Polska gospodarka stała się w dużej mierze, niestety, przybudówką do gospodarki niemieckiej. I jeżeli Niemcy realizują głupią politykę, wraz z całą Unią Europejską, więc nas to też dotyka. A my dodatkowo na barki mikroprzedsiębiorców czy rolników wrzucamy jeszcze różnego rodzaju głupie polityki rządu takie jak skrajnie proukraińska polityka rządu PiS-u popierana przez Platformę, Lewicę czy PSL – do pewnego momentu, teraz nagle wszyscy są krytyczni. Czy polityka dojechania mikroprzedsiębiorców i drobnych przedsiębiorców poprzez Antypolski Ład.

Cała rozmowa z Krzysztofem Bosakiem na kanale YT Goniec.pl