Przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej to pomysł absurdalny! - Konfederacja

Przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej to pomysł absurdalny!

Konferencja prasowa Konfederacji w Sejmie, 9 listopada 2023 r.

Michał Wawer:
– Konfederacja wzywa polski rząd, z jakichkolwiek partii ten rząd by nie został sformułowany, to zablokowania absurdalnego pomysłu przyjmowania Ukrainy do Unii Europejskiej. Taki pomysł, niestety, już funkcjonuje na poziomie Brukseli. Wczoraj usłyszeliśmy od pani Ursuli von der Leyen, że Komisja Europejska zaleca rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.
Komisja Europejska uważa, co zostało oficjalnie podane, że Ukraina w wystarczającym stopniu spełnia kryteria związane m.in. ze stabilnością instytucji gwarantujących demokrację oraz praworządnością. Usłyszmy te słowa dobrze i zdajmy sobie sprawę jak one są absurdalne!

– Mamy Ukrainę. Kraj, który jest pogrążony w wojnie. Kraj, który jest przeżarty korupcją. Słyszmy to regularnie. Co tydzień jest jakiś artykuł na temat korupcji, która niszczy nie tylko ukraińską gospodarkę, ale nawet ukraiński wysiłek zbrojny. Bo okazuje się, że np. część pomocy wojskowej trafiającej na Ukrainę w ogóle nie trafia na front tylko rozpływa się gdzieś po drodze.
Taki kraj, ogarnięty korupcją, ogarnięty wojną, niepanujący nad częścią swojego oficjalnego terytorium jest przez Unię Europejską określany jako kraj gwarantujący stabilną demokrację, stabilny porządek instytucjonalny i praworządność. Jednocześnie słyszymy, że to Polska ma problem z praworządnością. I że u nas trzeba tutaj wprowadzić głębokie reformy i poddać Polskę ogromnej presji, żeby tą praworządność przywrócić.
To jest absurd. To jest pomysł, który gołym okiem widać, że nie ma żadnego związku z rzeczywistością.

– Jednocześnie Unia Europejska dąży do zmiany traktatów unijnych. Dąży do tego, żeby istotne decyzje były podejmowane większością głosów.
Wszystkie te działania składają się w jeden obrazek. Unia Europejska jest rządzona z Brukseli, z Berlina i Paryża i jest kierowana w stronę budowy państwa, które będzie realizować interesy, nie mieszkańców Unii Europejskiej, nawet nie obywateli Niemiec czy Francji! Będzie realizować interesy niemieckich i francuskich wielkich korporacji. Dlatego że to niemieckie i francuskie wielkie korporacje są jedynymi zainteresowanymi tym, żeby np. Ukrainę przyjmować do Unii Europejskiej.
Nie potrzebuje tego unijna gospodarka. Będzie to na szkodę unijnej gospodarki. Nie potrzebują tego obywatele żadnego unijnego kraju. Dlatego, że obywatele krajów unijnych chcą przede wszystkim uniknąć bycia wciągniętym w wojnę w której Ukraina bierze udział! Potrzebują tego wielkie korporacje, które już najwyraźniej nasyciły się terenem kolonialnym, który został zrobiony z Europy Środkowej. Potrzebują nowej przestrzeni w której będą mogły wprowadzać swój kapitał. W której będą mogły przejmować firmy. W której będą mogły przejmować po prostu nieruchomości, spółki ukraińskie.

Celem korporacji niemieckich i francuskich jest zrobienie z Ukrainy kolejnego, postkolonialnego kraju w którym będą mogli narzucać swój porządek, swoje zasady. I to jest to do czego dąży w tej chwili Komisja Europejska. (…) Jest to sprzeczne z polskim interesem gospodarczym, politycznym, również militarnym. Dlatego, że to byłoby zrobienie kroku wciągającego Polskę i Unię Europejską w wojnę na Ukrainie.

Dlatego wzywamy dzisiaj rząd polski, żeby zawetować i zmiany traktatowe i proces akcesyjny Ukrainy do Unii Europejskiej. Do czego mamy jako państwo członkowskie Unii Europejskiej pełne prawo. (…)