Poseł Wipler wyjaśnia po co PiS-owi rząd na dwa tygodnie - Konfederacja

Poseł Wipler wyjaśnia po co PiS-owi rząd na dwa tygodnie

Przemysław Wipler w programie “Kawa na ławę”, 3 grudnia 2023.

– Wszyscy, którzy mają jakiekolwiek pojęcie o wojowaniu i prowadzeniu wojen, wiedzą, że najtrudniejszy manewr to w miarę w porządku wycofać wojsko po przegranej bitwie. I to, co robi pan Prezydent i pan Mateusz Morawiecki, to po prostu dają działania osłonowe, żeby jakoś się wycofać. I przegrupować bez wpadnięcia w panikę.
Jest jeszcze tydzień. I to jest tydzień, po którym zaczną się czystki w agencjach rządowych, w spółkach Skarbu Państwa. Wielka rotacja osobowa. Jeżeli Polacy chcieli zmiany władzy, zmiany rządu, to chcieli też zmiany ludzi, którzy zajmują się konkretnymi sprawami. Zwłaszcza że tak głębokiego upartyjnienia instytucji publicznych – i nie tylko instytucji wprost państwowych, ale takich jak media publiczne, Spółki Skarbu Państwa – jak za tej władzy nie było. A zawsze było z tym słabo. Zawsze narzekaliśmy jako Polacy, że zbyt wiele wpływów bezpośrednio jest partyjnych. Na czym cierpią i spółki skarbu państwa, i instytucje publiczne. Cierpi na tym profesjonalizm działania tych wszystkich instytucji.

– To, co teraz się dzieje, to są działania osłonowe, żeby ci ludzie jeszcze miesiąc dłużej wzięli wypłatę. Podjęli ileś decyzji, podpisali ileś umów. I to o to chodzi o nic innego. Nie o piękne obyczaje czy o Konstytucję. Przez osiem lat widzieliśmy, że te nie były wysoko w priorytecie wartości ekipy rządzącej.

– To co jest teraz potrzebne, to jest potrzebna istotna zmiana. Dlatego się cieszymy, że kiedy nasz kolega poseł Michał Wawer powiedział, że jako Konfederacja chcemy powołać trzy kolejne komisje śledcze, ale pewnie nikt się pod tym nie podpisze, wstał Donald Tusk i powiedział Dajcie to, ja się pod tym podpiszę.

Cieszymy się z tego ponieważ zgłosiliśmy projekt komisji śledczej dotyczącej nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w zakresie przeciwdziałania pandemii Covid 19. Projekt komisji dotyczącej tego, skąd są tak wysokie ceny prądu. I jakie były zaniedbania, zaniechania i działania, które do tego doprowadziły. Mamy też nadzieję, że te komisje śledcze ruszą, że będziemy się tym zajmować.