PiS likwiduje samochody paliwowe - Konfederacja

PiS likwiduje samochody paliwowe

Obowiązująca od 22 lipca ustawa daje możliwość samorządom tworzenia stref wykluczenia starszych samochodów. To efekt polityki PiS i zgody Mateusza Morawieckiego na pakiet Fit for 55.

Poseł Krystian Kamiński:
– Pod pozorem dbania o środowisko coraz więcej gmin, samorządów dostaje możliwość, aby stworzyć strefy wykluczenia dla starszych samochodów. Obowiązująca od 22 lipca ustawa o ograniczeniu niektórych skutków kradzieży tożsamości dała możliwość upowszechnienia w Polsce stref wykluczenia dla starszych samochodów. Do centrów miast, a w niektórych wypadkach w ogóle do miast od 2026 roku nie będą mogły wjeżdżać samochody – diesle starsze niż 2010 rok bądź benzynowe starsze niż 2006 rok.

Wielu Polaków, których nie stać na zakup nowszych samochodów będzie po prostu wykluczonych z możliwości poruszania się po miastach. Czy to jest sprawiedliwe? Oczywiście, że nie. Przecież ci Polacy, gdyby mieli pieniądze to kupiliby sobie nowsze samochody. I to nie jest ich wina, że nie stać ich w tym systemie na nowsze samochody.

– Jako Konfederacja sprzeciwiamy się stanowczo takiemu dyktatowi jednej strony, która mówi co zwykli Polacy mogą, a co nie mogą robić. Bo gdyby wprowadzić te reformy gospodarcze, których mówi Konfederacja, to Polacy by się wzbogacili i pewnie by było ich stać na nowsze samochody. A skoro żyjemy w systemie gdzie większość wypłaty państwo zabiera to Polaków nie stać na to, żeby mogli sobie takie samochody kupić. (…)

Poseł Konrad Berkowicz:
– Dzieje się rzecz straszna, ale rzecz przed którą ostrzegaliśmy od dawna. Przypominam, że niespełna 2 lata temu premier Mateusz Morawiecki miał prawo zawetować program Fit for 55, czyli program, który postanowił jeszcze bardziej dośrubować ograniczeni emisji CO2. W konsekwencji braku weta, w konsekwencji przyjęcia, przy aprobacie rządu PiSu, tego pakietu Fit for 55 został później, znów bez sprzeciwu Mateusza Morawieckiego, wprowadzony program, plan likwidacji samochodów paliwowych od 2035 roku. Przestrzegaliśmy przed tym. Niektórzy nam niedowierzali. Inni, czyli przedstawiciele rządu PiSu, rozwinęli propagandę, że oni bronią samochodów paliwowych. A teraz widzimy już kolejny przykład, niestety namacalny, który dotknie bezpośrednio wielu Polaków, przykład stopniowej likwidacji samochodów paliwowych.

– Na razie dotyczyć to będzie trzynastoletnich samochodów diesla i siedemnastoletnich samochodów benzynowych. One za chwilę stracą sens bytu w Polsce, bo za chwilę będzie tak, że każda gmina będzie mogła zakazać wjazdu takim samochodom do jej obrębu. (…) Załamie się cena takich samochodów. Trzeba je będzie sprzedawać do biedniejszych krajów. To oczywiście uderza w najbiedniejszych. (…) Niektórzy stracą możliwość komunikacji samochodowej, a inni będą musieli zaciągnąć kredyty albo wydać ogromne pieniądze na kupienie nowszego samochodu.

Rząd PiS-u rozpoczął akcję likwidowania samochodów paliwowych w Polsce, gwałcąc prawo własności, gwałcąc interes Polaków zamiast zająć się walką z inflacją, którą wywołali, żeby ludzi było stać na nowsze samochody to zajmuje się zmuszaniem ludzi do pozbywania się swojego, tracącego wartość majątku.

Skomentuj