Dorżną Polaków cenami prądu, aby spinał im się budżet? - Konfederacja

Dorżną Polaków cenami prądu, aby spinał im się budżet?

Konferencja prasowa Konfederacji z udziałem posłów Witolda Tumanowicza i Włodzimierza Skalika, 6 lutego 2024 r.

Witold Tumanowicz:
– Nierealny budżet Tuska, który, jak widać, można było jeszcze pogorszyć względem tego co dostali od poprzedników, poprzez zwiększenie poziomu deficytu. Wydatki na poziomie 866 mld złotych mają zamiar sfinansować m.in. ze wzrostu ściągalności podatku VAT. Do budżetu został wpisany poziom o 30% większy niż w roku 2023.

Co to oznacza? A mianowicie to, że rząd Tuska prawdopodobnie będzie odmrażał ceny energii. Odmrażał w taki sposób, że ta drobna łata, drobna tarcza, która chroni obywateli przed skutkami szaleńczej polityki klimatyzmu, szaleńczej polityki Unii Europejskiej proekologizmu kosztem ludzi, zrezygnowanie z tej tarczy będzie, wg szacunków Optima Energy, to będzie wzrost o 80% dla gospodarstw domowych zużywających około 1500 kilowatów rocznie. Wzrost o 59% dla gospodarstw zużywających około 4000 kilowatów rocznie.

Mamy do czynienia z szaleńczą polityką klimatyzmu, systemem ETS, który szacuje się, że odpowiada, za 50% kosztów wytworzenia energii, czyli koszty certyfikatów ETS. (…) To są realne ceny, które my odczuwamy w naszych rachunkach. A tarcza miała tylko i wyłącznie niwelować te skutki, tak żeby Polacy nie odczuwali ich tak mocno.

Jako Konfederacja jesteśmy za obniżeniem VAT-u na energię i za rezygnacją z systemu ETS. (…)