Należy powołać komisję śledczą do zbadania sprawy masowego wwozu produktów rolnych z Ukrainy - Konfederacja

Konferencja prasowa Konfederacji z udziałem Marty Czech i posła Krzysztofa Mulawy, 13 lutego 2024 r.

Krzysztof Mulawa:
Konfederacja chce powołania komisji śledczej do sprawy zbadania przyczyn i skutków masowego i niekontrolowanego wwozu do Polski żywności z Ukrainy.

Bardzo się cieszymy i gratulujemy rolnikom ich odwagi, także czasem bohaterskiej odwagi, że zdecydowali się wyjść na ulice. Ten problem masowego wwozu, zapełnionych magazynów zboża stał się problemem nie tylko i wyłącznie jednej branży, wybranej branży w Polsce, ale to się stało problemem ogólnopolskim.

Żeby dobrze zrozumieć meritum tej kwestii, z którą teraz się mierzymy jako kraj, jako, nawet bym powiedział, Europa, warto powiedzieć, przypomnieć o liczbach, wymienić kilka wymiernych liczb. A więc szanowni państwo, i to są liczby nie szacowane na podstawie informacji uzyskanych od działaczy Konfederacji, ale będą to liczby podane przez Najwyższą Izbę Kontroli. W związku z tym to będą liczby, co do których nie możemy mieć jakiejkolwiek wątpliwości.

Jeśli chodzi o import pszenicy w samym 2022 roku, to ten import był wyższy o procent siedemnaście, ale nie o 17%, szanowni państwo, tylko o 17000% więcej. Pomiędzy rokiem poprzednim a kolejnym ten import pszenicy wzrósł z trzech tysięcy ton, szanowni państwo, na pięćset dwadzieścia tysięcy ton!

Jeżeli mówimy o kukurydzy, to znowu to nie jest 29%, ale 29000%! Import kukurydzy wzrósł z ponad 6,2 tysięcy ton na, szanowni państwo, milion osiemset tysięcy ton kukurydzy.

I tak samo rzepak, referencyjnie to jest 670%.

Mamy do czynienia z ogromnymi wzrostami.

Warto powiedzieć jeszcze o drugim elemencie, który pojawił się w przestrzeni publicznej, takie sformułowanie jak zboże techniczne. Zboża technicznego trafiło do Polski w okresie od 1 stycznia 2022 roku do 30 kwietnia 2023 roku ponad 103 tysiące ton! I znowu, będziemy posiłkowali się nie liczbami od naszych działaczy, ale liczbami od prokuratury, bo prokuratura informuje, że z tej ilości mogło powstać ponad 300 tysięcy bochenków chleba, które pojawiły się na naszych polskich stołach.

Konfederacja nie widzi innej możliwości jak powołanie komisji śledczej i odnalezienie tych osób, które są odpowiedzialne na narażenie zdrowia i życia Polaków, ale także plajty wielu polskich rolników.