Konfederacja zdradziła jak będzie głosować w sprawie Funduszu Odbudowy! - Konfederacja

Konfederacja zdradziła jak będzie głosować w sprawie Funduszu Odbudowy!

Wiceprzewodniczący Koła Poselskiego Konfederacji, Krzysztof Bosak, poinformował na konferencji prasowej, że jego ugrupowanie będzie głosować przeciwko Funduszowi Odbudowy: Ten pakiet opiera się na tworzeniu podstaw do federalnej struktury Unii Europejskiej.

Krzysztof Bosak tak skomentował unijny Fundusz Odbudowy: „W rzeczywistości jest to pakiet nowych rozwiązań instytucjonalnych, zmieniających w pewnym zakresie, przede wszystkich w sferze finansów ale także w sferze prawa, działanie Unii Europejskiej. Plus pakiet stymulacyjny dla gospodarki oparty na wspólnym zadłużaniu się. Konfederacja będzie głosować przeciwko temu pakietowy.”

Argumentami, którymi kierują się politycy Konfederacji są: unijne podatki, unijne zadłużenie oraz powiązanie wypłat funduszy z budżetu UE w oparciu o tzw. zasadę praworządności. – „Tenże Fundusz Odbudowy, czyli tak naprawdę pakiet rozwiązań instytucjonalno-finansowych, opiera się na uwspólnotowieniu długu, a więc na tworzeniu nowych podstaw do federalnej struktury Unii Europejskiej.

Podstawowym problemem dla posła Konfederacji są także unijne podatki, o które od dłuższego czasu zabiegał Mateusz Morawiecki (podatek od plastiku, podatek od śladu węglowego, podatek cyfrowy, podatek od transakcji finansowych) – „Pod tym kryptonimem kryje się popierane przez polski rząd wprowadzenie opodatkowania na poziomie UE. To cały szereg propozycji, a część z nich jest niejasna i nie wiemy dokładnie, na czym ma polegać.”

„Ta nowa reguła ma stworzyć pozatraktatowe mechanizmy kontroli w dowolnym zakresie polityk, które Komisja Europejska i eurokraci uznają za zasługujące na kontrolę. Nie ma na to naszej zgody. Niezależnie od tego, jak duże środki unijne zostaną nam zaproponowane jako pokusa, nie jesteśmy skłonni płacić walutą polskiej suwerenności i autonomii polskiego systemu prawnego i przywiązania do obecnego porządku traktatowego w zamian za krótkotrwałe, jednorazowe korzyści finansowe. Mówimy “nie” dla łapówki politycznej na poziomie unijnym.” – takie stanowisko zaprezentował Krzysztof Bosak w sprawie powiązania wypłat z funduszu z mechanizmem praworządności.

CAŁOŚĆ KONFERENCJI