Konfederacja na granicy z Ukrainą wspiera Strajk Przewoźników - Konfederacja

Konfederacja na granicy z Ukrainą wspiera Strajk Przewoźników

Grzegorz Braun oraz inni działacze Konfederacji w środę odwiedzili strajkujących przewoźników. Przypominamy, że protest polskich przewoźników trwa już od 6 listopada.

Dotychczasowe rozmowy ze stroną ukraińską, przedstawicielami Unii Europejskiej, a ostatnio również przedstawicielami polskiego rządu, kończyły się fiaskiem. Polscy przewoźnicy protestują w związku z tym, że przedsiębiorstwa transportowe zarejestrowane na Ukrainie, otrzymały dostęp do unijnego rynku, bez konieczności ponoszenia kosztów i wymogów jakie ponoszą firmy zarejestrowane w Unii Europejskiej. Stworzono pole do nieuczciwej konkurencji. Polskie firmy nie są w stanie konkurować w takich warunkach z ukraińskimi firmami transportowymi. Efektem tego jest drastyczny spadek udziału polskiej branży transportowej w przewozach pomiędzy Polską a Ukrainą. Udział polskich przewoźników spadł z kilkudziesięciu do kilku procent. To grozi zapaścią branży transportowej, która generuje 6% polskiego PKB i zatrudnia milion osób. Grozi to wielu firmom transportowym upadłość.

Polscy przewoźnicy od 6 listopada blokują trzy przejścia graniczne z Ukrainą. Na jednym z nich, w Korczowej, pojawił się poseł Grzegorz Braun, który na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej razem z polskimi przewoźnikami, powiedział między innymi:
– Mamy do czynienia z nierównością reguł gry. Inne reguły gry dla kierowców, spedytorów ze wchodu. Z Ukrainy, ale nie tylko. Im jest łatwiej. Nie mają do spełnienia tych samych wyśrubowanych norm. W związku z tym są tańsi. W związku z tym wypierają z rynku tych kierowców, którzy po polskiej stronie walczą z przeważającymi siłami biurokracji krajowej i eurokołchozowej. A zatem nierówność reguł gry.
I o tę równość zasad trzeba się upomnieć.

Wyjazd delegacji Konfederacji do Korczowej to również konkretne rozmowy z przedstawicielami lokalnych władz oraz służb. Spotkanie z wójtem, który, jak poinformował Tomasz Buczek, wysłuchał naszego stanowiska i okazał się osoba bardzo trzeźwo stojąca na zbieżnym z nami stanowisku co do zasad funkcjonowaniu protestu.

Grzegorz Braun wraz z delegacją udał się również do Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu. Podczas spotkania padły pytania o działania policji które były wbrew ustaleniom strajkujących i zapisom zgłoszenia strajku do wójta Radymna.

Działania polityków Konfederacji przyniosły konkretne efekty:
1. Udało się przywrócić respektowanie ustaleń strajku czyli ilości przepuszczanych pojazdów ukraińskich przez granice zgodnie ze zgłoszeniem strajku.
2. Rolnicy od środy w przyszłym tygodniu blokują kolejne przejście graniczne – w Medyce.