Jestem za CPK. I za tym, by z Okęcia zrobić super nowoczesną 19. dzielnicę Warszawy - Konfederacja

Przemysław Wipler, kandydat Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców na prezydenta Warszawy, w Radio Wnet, 29 lutego 2024 r.
O hipokryzji PiS w sprawie strew tzw. czystego transportu i Zielonego Ładu

– Dlaczego Prawo i Sprawiedliwość uchwaliło ustawę, dzięki której Trzaskowski mógł uchwalić strefę czystego transportu? To jest ustawa PiS-u! Nie było wcześniej tej ustawy, a Tobiasz Bocheński [obecnie kandydat PiS na prezydenta Warszawy] był wtedy był wojewodą. Panie Tobiasz Bocheński, gdzie pan był, gdy PiS uchwalał przepisy, w oparciu o które powstała strefa czystego transportu w Warszawie, w Krakowie, w innych miejscach?

Oni się zachowują tak samo jak z komisarzem Wojciechowskim, który kiedyś mówił, że Europejski Zielony Ład to jest realizacja planu PiS-u w Unii Europejskiej. A Jarosław Kaczyński mówił, że to jest najważniejszy Polak w Komisji Europejskiej. I teraz mówią, że był słupem Tuska. On tam nic nie mógł i zasadniczego go przegłosowali. A tak w ogóle, to powinien zrezygnować i odejść. I nie mają z tym Zielonym Ładem nic wspólnego.

O odbudowie Pałacu Saskiego

– To jest bardzo ambitny projekt, ale on jest poza budżetem Warszawy. W Warszawie mamy do naprawienia wiele ławek, mamy wiele chodników do zmodernizowania. Powinien być to projekt państwowy, realizowany z budżetu państwowego. Tak, to jest moim zdaniem bardzo ambitna, ważna rzecz. Potrzebujemy reprezentacyjnego kompleksu rządowego i tak naprawdę uwolnienia przy okazji wielu innych budynków, które w chwili obecnej zajmuje rząd, które powinien mieć inne przeznaczenie.

Co z Okęciem w momencie powstania CPK?

– Jest jasne, że nie ma CPK bez likwidacji Okęcia. Okęcie w środku miasta, w chwili obecnej, jest uciążliwością dla mieszkańców Ochoty i okolicznych dzielnic. Myślę, że Rafał Trzaskowski sobie zrobił sondaż i wyszło mu, że jest więcej Warszawiaków za tym, żeby Okęcie było, bo chcą 10 minut mniej dojeżdżać czy 15 minut na lotnisko. Ale za chwilę, jak będzie kandydował na prezydenta Polski, to będzie już za CPK, ponieważ wtedy więcej Polaków będzie za CPK. To tego rodzaju polityk.

Ja jestem za CPK. Jestem za tym, żeby na terenach obecnego Okęcia zrobić super nowoczesną 19. dzielnicę. To jest setki hektarów, które mogą być wykorzystane w sposób modelowy. Można powiedzieć, że to jest taki dar, jakim było dla Londynu stworzenie nowej dzielnicy w dawnej dzielnicy przemysłowo-stoczniowej, gdzie teraz jest wielkie centrum biznesowo-finansowe, takie na miarę XXI wieku.