Jaka to siła zewnętrzna ma Panu pomagać utrzymywać władzę w Polsce? - Konfederacja

Jaka to siła zewnętrzna ma Panu pomagać utrzymywać władzę w Polsce?

Poseł Konrad Berkowicz w Sejmie, 13 września 2024 r.

– Donald Tusk powiedział ostatnio tak: Musimy działać w kategoriach demokracji walczącej. Prawdopodobnie nie raz popełnimy błędy lub podejmiemy działania, które według niektórych autorytetów prawnych mogą być nie do końca zgodne z literą prawa.

Ale powiedział też coś, co brzmi jak groźba, powołująca się na silniejszego kolegę: Nie chciałbym, byśmy my, w Polsce, znaleźli się kiedykolwiek w takiej sytuacji, że siła zewnętrzna będzie niezbędna, żeby zagwarantować nasz ład konstytucyjny. Byłaby to tragedia. Ja dalej będę takie decyzje podejmował z pełną świadomością ryzyka, że nie wszystkie będą odpowiadały kryterium pełnej praworządności.

Mam pytanie do pana, panie premierze. Jaka to konkretnie siła zewnętrzna będzie panu pomagać łamać prawo w Polsce i będzie panu pomagać utrzymywać mimo to władzę w Polsce?

Składam wniosek nieformalny. Przepraszam, panie marszałku, ale mamy demokrację walczącą. Składam wniosek nieformalny w związku z otwartą deklaracją premiera o łamaniu praworządności, żeby Donald Tusk wycofał swoją kontrasygnatę pod własną kandydaturą na premiera Polski. Dziękuję bardzo.