Co łączy Bezpartyjnych Samorządowców i Konfederację? Umiłowanie wolności - Konfederacja

Co łączy Bezpartyjnych Samorządowców i Konfederację? Umiłowanie wolności

Konwencja Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców, przemówienie Katarzyny Suchańskiej z Bezpartyjnych Samorządowców, 17 lutego 2024 r.

– Co łączy Bezpartyjnych Samorządowców i Konfederację? Kiedyś sama się nad tym zastanawiałam. Łączy nas to, co dzieli z partiami politycznego mainstreamu: umiłowanie wolności.

Przez osiem ostatnich lat PiS stłamsiło samorządy jak Herkules hydrę. PiS wzięło pod but lokalne wspólnoty. Samorządowcy stali się lokajami rządu. Włodarze musieli łasić się do posłów i ministrów, by otrzymać pokazowo symboliczny kartonowy czek na inwestycje. Hojnie nagradzano swoich, a tym z opozycji czasem rzucono ochłapy z rządowych programów.

Koalicja 15 października nie prezentuje się wcale lepiej. W pakiecie ich przedstawiciele w samorządach chcą zrealizować szaloną agendę eurokratów. Kawałek po kawałku, metodą salami będą odcinać kolejne fragmenty naszej wolności, mówiąc, że nam tę wolność przywracają! Najbardziej jaskrawym przykładem są tzw. Strefy Czystego Transportu. Zgodnie z ich wolą, za niedługo mieszkańcy nie wjadą samochodami do centrów swoich miast i miasteczek. Zabronią ludziom, zmuszając ich do przesiadki na rower lub hulajnogę.

Nie chcemy takiej “wolności”. Takiej “wolności” jest bliżej do dyskryminacji osób, których nie stać na nowe auto, często starszych, niepełnosprawnych. Na przymusie i zakazach nie buduje się szczęścia wspólnot lokalnych!

Idziemy razem, by walczyć o wolność w samorządzie. Wolność i normalność. Jesteśmy głosem zwykłych obywateli. Mówimy: mniej ideologii i polityki, a więcej remontów dróg, chodników, nowoczesnych szkół, przedszkoli, żłobków, inwestycji, dobrze płatnych miejsc pracy, troski o seniorów. To są zadania samorządów!

Autonomia samorządów, decentralizacja i współpraca z rządem, ale na uczciwych, partnerskich zasadach, są warunkiem dobrobytu wspólnot lokalnych. Wspólnie zbudujemy sprawny, a przede wszystkim otwarty na potrzeby mieszkańców samorząd. Wspólnie wygramy wolność. Idziemy, by walczyć o wolność w samorządzie!