Unia chce zarżnąć polskie i europejskie rolnictwo! - Konfederacja

Unia chce zarżnąć polskie i europejskie rolnictwo!

Anna Bryłka w 10-minutowym nagraniu komentuje i wyjaśnia z czym wiąże się otwarcie przez Unię Europejską granic na produkty rolno-spożywcze z Ukrainy. Mówi również o protestach rolników, niezauważanych przez media głównego nurtu, które mają miejsce nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Protesty, które wcale nie wygasają, ale się nasilają.

Zapadła już decyzja Komisji Europejskiej o przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą do czerwca 2025 roku. Musi to jeszcze zostać zatwierdzone prze Radę Europejską i Parlament Europejski. Ale wydaje się to przesądzone. Między innymi ta sprawa – wpuszczenia produktów rolno-spożywczych z Ukrainy na rynek unijny – jest powodem protestów rolników. Rolnicy w Unii protestują przeciwko Zielonemu Ładowi, przeciwko polityce klimatycznej i przeciwko importowi z krajów trzecich.

Anna Bryłka przypomniała również o raporcie Najwyższej Izby Kontroli pt. Działania organów państwa w zakresie importu i obrotu zboża i rzepaku z Ukrainy:
– Zachęcam, żebyście zapoznali się z tym dokumentem dlatego że jest tutaj opisanych mnóstwo nieprawidłowości do których dochodziło w ramach importu z Ukrainy. Również takich nieprawidłowości w postaci w postaci przyjmowania korzyści majątkowych przez ukraińskich urzędników, którzy za tą pomoc wystawiali odpowiedni certyfikat eksportowy czy dokument celny, który nie pokrywał się z rzeczywistością.