Tak manipuluje danymi minister klimatu i środowiska Hennig-Kloska! - Konfederacja

Tak manipuluje danymi minister klimatu i środowiska Hennig-Kloska!

Marek Tucholski

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało wykres pokazujący koszty energii. Wynika z niego, że energia z węgla i gazu jest bardzo droga, a ta z wiatru i słońca niemal dwa razy tańsza. Ale czy to prawda? Spójrzmy na inny wykres – tym razem przygotowany przez Bank Pekao, który pokazuje rzeczywiste składowe kosztów energii.

Najważniejsze różnice: Wykres Ministerstwa (ARE):
– Węgiel kamienny: 861,7 PLN/MWh, węgiel brunatny: 697,9 PLN/MWh
– liczby wyglądają szokująco, ale nie wiadomo, jakie dokładnie założenia przyjęto.
– OZE (wiatr i słońce) to 316-339 PLN/MWh, ale nie uwzględniono kosztów ich niestabilności.
– Dane pochodzą od Agencji Rynku Energii – spółki zależnej od państwa, podległej ministerstwu.

Wykres BM Pekao:
– Koszt energii w nowych blokach węglowych to 358 PLN/MWh
– ponad dwa razy mniej niż na wykresie ministerstwa!
– Pokazano realne składowe ceny, w tym wpływ uprawnień do emisji CO2, które sztucznie podbijają koszty produkcji energii z paliw kopalnych.
– Offshore (energia z farm wiatrowych na morzu) kosztuje 444 PLN/MWh
– czyli znacznie więcej niż produkcja energii z nowych bloków węglowych.
– Dane opierają się na przejrzystych założeniach (cena węgla, gazu, koszt emisji CO2, kurs euro), co czyni je bardziej wiarygodnymi.

Wnioski Ministerstwo Klimatu chce nas przekonać, że węgiel i gaz to skrajnie drogie źródła energii, a OZE to tania alternatywa. Jednak ich wykres wygląda na zmanipulowany – zawyżono koszty paliw kopalnych, pominięto koszty integracji OZE i nie podano struktury obliczeń. Dane BM Pekao są dużo bardziej transparentne i pokazują, jak duży wpływ na ceny mają narzucane przez UE koszty emisji CO2.

Ministerstwo nie zaznaczyło też, że obecnie elektrownie węglowe nie pracują w sposób optymalny, bo ich praca jest zaburzana przez niestabilne OZE. W teorii węgiel jest najtańszy, gdy elektrownie pracują stabilnie. Tymczasem system musi dostosowywać się do zmiennych warunków pogodowych – gdy wieje i świeci, węgiel jest “wygaszany”, a gdy OZE nie produkują energii, bloki muszą być “rozpędzane” na nowo, co zwiększa ich koszty eksploatacyjne i ogranicza wydajność pracy, co również powoduje zwiększenie emisji CO2.

▶️ Wspieraj Sławomira Mentzena ◀️

Trasa Mentzen2025. Lista miejscowości, które w najbliższym czasie odwiedzi Sławomir Mentzen znajduje się na stronie: https://www.facebook.com/slawomirmentzen/events oraz na stronie Menzten2025.pl.

Komentarze (2)

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.