„W demokratycznym państwie nie gazuje się własnych obywateli tylko się z nimi rozmawia” - Konfederacja

„W demokratycznym państwie nie gazuje się własnych obywateli tylko się z nimi rozmawia”

Poseł Grzegorz Płaczek z mównicy Sejmowej o wydarzeniach jakie miały miejsce pod Sejmem w dniu 6 marca.

– Wczoraj pod Sejmem doszło do absolutnie skandalicznych scen. Polska Policja przekroczyła granice absurdu zachowując się agresywnie względem protestujących obywateli. Osobiście byłem świadkiem irracjonalnego i agresywnego zachowania funkcjonariuszy, którzy uzbrojeni w kaski, tarcze i pałki napierali na spokojnie zachowujących się uczestników legalnego protestu.

To nieprawda, że policja wyciągała pojedynczych prowokatorów z tłumu. Policja zachowywała się agresywnie wobec zwyczajnych Polaków, rolników, górników. Jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości wystarczy obejrzeć kilka filmików, które pojawiły się w sieci. Filmików, które zostały nagrane przez protestujących Polaków. Na jednym widać np. jak jeden z policjantów podnosi kostkę brukową i rzuca nią w tłum. Na innym, jak do spokojnie stojącej osoby z polską flagą podbiegają policjanci, aby przycisnąć ją do ziemi.

Jako posłowie Konfederacji staraliśmy się oddzielić policjantów od demonstrujących oraz również zapłaciliśmy za to swoją cenę. Pan poseł Mentzen został potraktowany gazem. Pan poseł Wilk został trafiony racą. A ja wczorajszy wieczór spędziłem w sejmowym ambulatorium.

Dzisiaj wraz z posłem Klubu Sejmowego Konfederacji posłem Tumanowiczem udałem się do MSWiA z interwencją poselską korzystając z uprawnień jakie daje nam ustawa o wykonaniu mandatu posła i senatora. Konfederacja domaga się otrzymania pełnej dokumentacji pozwalającej na ustalenie odpowiedzi na kilka kluczowych pytań:
• Kto odpowiadał za zabezpieczenie wczoraj terenu przed Sejmem?
• Kto i dlaczego wydał rozkaz użycia środków przymusu bezpośredniego?
• Kto i dlaczego rozwiązał legalne zgromadzenie?
• Dlaczego policja przyjęła taktykę eskalacji wobec protestujących?
• Dlaczego użyto środków przymusu bezpośredniego wobec posłów?
To tylko kilka pytań. ZOMOwskie metody policji muszą się skończyć. W demokratycznym państwie nigdy nie gazuje się własnych obywateli tylko się z nimi rozmawia wsłuchując się z ich postulaty. W demokratycznym państwie to władza powinna być dla obywateli, aby ich skutecznie chronić.

Skomentuj