Szpitale są na skraju upadku! Brakuje pieniędzy na operacje i konsultacje - Konfederacja

Szpitale są na skraju upadku! Brakuje pieniędzy na operacje i konsultacje

Poseł Witold Tumanowicz w Sejmie, 26 września 2024 r.

– Polskie szpitale są na skraju upadku! Dostajemy informacje, że coraz więcej placówek wstrzymuje przyjmowanie pacjentów, a oddziały są zamykane! Wszystko przez to, że brakuje pieniędzy na tak zwane nadwykonania, czyli operacje i konsultacje powyżej zakontraktowanych limitów.

Według doniesień brakuje aż 5 miliardów złotych!

Przykładem jest szpital w Lubartowie gdzie zawieszono oddział chirurgii, SOR jest zagrożony. Pacjenci odsyłani są do innych miast, a operacje, na które czekali miesiącami są odwoływane.

Dotychczasowe rządy nie radzą sobie z problemem zarządzania ochroną zdrowia.

Konfederacja proponuje reformę. Rozbicie monopolu NFZ i dopuszczenie konkurencji miedzy ubezpieczycielami państwowymi i prywatnymi. Wysokość składki zdrowotnej nie ulegnie zmianie, a konkurencja poprawi wydajność systemu.

PiS i PO niestety wolą jedynie dosypywać pieniądze do niewydolnego i dziurawego systemu, co dziś najbardziej uderza w pacjentów.

Konfederacja chce realnych zmian w systemie zdrowotnym dla dobra polskich obywateli.